| Andruta99 a întrebat:

Buna. In perioada sarbatorilor am mancat foarte multe prostii, am fost constipata si am observat putin sange pe hartia igienica, proaspat, rosu aprins si in cantitate mica.M-am speriat foarte tare... la birou stau 10 ore numai pe scaun, ieri dupa ce am mancat o ciorba am avut un scaun maro inchis ca si culoare, simteam o mica usturime pe canalul anal. In toamna am fost operata si la un san, mi s-au facut markerii tumorali si tot, au iesit perfecte, am 24 de ani.E posibil sa fie ceva grav? Am nevoie de un sfat..Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Când ai o problemă, primul lucru pe care trebuie să-l faci este să consulți un medic. Nu ai nevoie de sfaturi de la oameni fără vreo experiență în domeniul medical.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scaunul maro inchis este dat de ficat, ficatul metabolizeaza alimentele si el da culoarea scaunului, unii il au maro inchis altii deschis sau negru, fiecare culoare indică un tip de boala cu care te ai putea confrunta, de curiozitate cîte kilograme ai? Esti slaba sau grasă?

| VoidEternal a răspuns:

Probabil e o mica fisura/leziune. Nu strica un control just to be safe.

| Valentina8 a răspuns:

Logic ca poate fi ceva grav, insa fara un control fara niste analize nu poti fi sigura. In general sangele in scaun reprezinta o infectie. insa pot fi n lucruri.
Vorbeste cu medicul tau, el te va trimite sa-ti faci analizele necesare pentru a te diagnostica