| Diddina99 a întrebat:

Bunăă. Mi-au apărut un fel de papiloame în zona inghinală, sunt de mărimea unui coș pot spune, dar nu dispar, le am de câteva luni și nu dispar. Ba chiar au început să doară unele.
Am înțeles ca e vorba despre HPV, mă poate ajuta cineva vă rog? Nu știu exact în ce parte să mă îndrept, dermatologie sau ginecologie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La ambele trebuie sa mergi si ginecolog si dermatolog, ti au aparut după partida de sex?

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la ginecologie sa faci test citologic, sa vezi cu cate tulpini de HPV esti infecatata, fiindca unele tulpini dau negi/verugi vaginale, altele dau cancere (canceruld e col uterin, cancerul ovarian, mamar sau chiar bucal).

Este obligatoriu sa ai control giencologic anual din momentul cand ai inceput sa ai sex, fiindca trebuie sa controleze si colul uterin daca nu a fost si el afectat de o alta tulpina de HPV care provoaca displazia de col uterin, adica modificarea celulara care duce la cancerul de col uterin.

Sexul fara prezervativ duce la infectare cu boli cu transmitere sexuala iar unele boli desi nu se vad, sunt grave sau chiar mortale.

Te sfatuiesc sa faci toate teste de detectare a bolilor cu trasmitere sexuala, inclusiv HIV, hepatite, clamidia si HVP bineinteles, iar pe viitor invata sa nu mai accepti sex fara prezervativ, ca s-ar puta sa iei si altele mai grave.
Sanatate multa!

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, HPV-ul este un VIRUS care nu se vindeca niciodata, fiind in stare latenta in corpul tau pana la moarte, re-activandu-se de fiecare data cand sistemul tau imunitar este slabit, facand posibila re-aparitia de papiloame.

Mergi si fa-ti niste analize medicale srioase si pune-ti sanatate la punct si nu mai accepta sex fara prezervativ, ca baietii nu-si fac analize medicale lunare sa stie daca au luat hepatite B, C, HIV sau alte boli cu transmitere sexuala, iar faptul ca nu au nimci pe cuc nu inseamna ca nu sunt purtatori de cele mai grave boli de care poti murii.

| Frank51 a răspuns:

Ginecologie, se face un consult și se diagnostichează fenotipul, după care se prescrie tratament împreună cu o intervenție de tip cauterizare.

| nukeyly a răspuns:

''Nimic pe cuc'', ai dai de bai, acum ca esti cu o secunda mai desteapta i-a masuri sa nu dai ciupercute mai departe sau poate vrei sa fi evil time?