| anonim_4396 a întrebat:

Bunaa! sunt disperata! asta-seara cand am fost sa ma spal pe dinti, mi-am analizat un pic dintii de jos si am observat ca am smaltul foarte crapatcrying ce as putea face? exiasta pasta de dinti speciala? sau ce altceva? am abia 14 ani si ma simt groazniccrying( mentionez ca sunt din provincie si nu avem cabinete stomatologice bine dotate... mi-e groazaI don't want to see

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Foloseste paste de dinti cu calciu, care intareste smaltul dintilor!

| fabiola a răspuns:

Mergi la medic si controleaza valoarea calcemiei.Si intr-adevar nu mai consuma sucuri acidulate!

| anss23 a răspuns:

Nu cred sa existe vreo pasta care sa refaca smaltul, dar chiar daca ar exista in problemele medicale in general trebuie sa sa tratezi CAUZA, nu doar efectele.Nu mai bea sucuri carbogazoase, cu atat mai putin cola, si spala-te de cel putin 2 ori pe zi pe dinti. Cel mai indicat ar fi sa mergi la un dentist mai priceput in caz ca gasesti, ca sa-ti dea un sfat.

| GyeBaek a răspuns:

Pai daca-i crapat trebuie sa te duci, la un cabinet bine dotat sa til repare