| CataaaaLinaaa a întrebat:

Bunaaa happy Am 14 ani si o mare problema : Eu in ianuarie am avut nevoie de o interventie a medicului : a trebuit sa elimine un fecalom cu ajutorul mainii prin anus ( nu radeti, e foarte grava faza ). Dupa 4 zile de la interventie, am avut menstruatie. In februarie, mi-a venit normal, insa in martie nu mi-a venit deloc menstruatia. Nu am avut niciun contact sexual in viata mea, si menstruatia a inceput sa imi vina de acum 2 ani. Ce sa fac? Sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CataaaaLinaaa explică:

Deci trebuie sa ma linistesc? Oricum, pana acum mi-a venit regulat, diferenta maxima intre luni ar fi de 2 zile...

| Legiuitoarea a răspuns (pentru CataaaaLinaaa):

Bună.
Bea ceai de crețișoară cu urzică, stimulează apariția și reglarea menstrei.
Ai grijă de tine!
Pa, pa.

| CataaaaLinaaa explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este nici o legătură între cele 2 aspecte!

NU ai dat detalii : datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Având în vedere că nu eşti în primul an de ciclu menstrual, NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Să te duci la medic.

| viotedy a răspuns:

N-are nici o legatura una cu alta.ai o dereglare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu trebuie să te îngrijorezi, este doar o dereglare hormonală, poţi începe prin a consuma ceai de creţişoară, ajută la reglarea menstrei!
Te pup!

| CataaaaLinaaa explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos! Eram foarte speriata, deoarece nu am mai patit asta puppy dog eyes

| Iuly_Nico_1991 a răspuns:

Nu ar trbeui sa iti faci griji, la varsta ta e normal sa nu iti vina ragulat, nivi mie nu imi vine si am 13 pana pe la 16 ani nu iti vine regulat, deci nu ai de ce sa iti faci griji

| ileanaileana a răspuns:

Nu te ingrijora o sa fie totul bine.