| Duedis a întrebat:

Bunaaa! Am nevoie de un mic ajutor. Sunt fata, am 80 de kilograme si am 15 ani *ps: am niste mici probleme si cu constipatia*. Mi se tot spune ca am o gramada de talent la cantat si la dans, iar eu mi-am propus sa ma inscriu la o companie care se ocupa cu asa ceva dar din alta tara. Am citit pe mai multe site-uri ca trebuie sa ai in jur de 50 de kilograme. In 8 decembrie am facut 15 ani deci mai sunt 3 ani pana imi depun inscrierea. As avea nevoie pe moment sa slabesc mai mult pentru a putea exersa din ce in ce mai mult dansul. Pe moment as vrea sa slabesc cam in vreo 2 / 3 luni vreo 10-15 kg. Fac sport si mananc foarte putin, nu stiu care este problema de fapt. Stiu ca e scris mai dezordonat dar asa le gandesc pe moment.
Deci sunt 2 intrebari principale:
1. Ce sa fac sa slabesc? *ps. daca veti spune : mergi la sala va fi imposibil fiindca stau la sat iar prima sala de sport e la 29 de kilometri departare si trebuie sa fac naveta pana acolo*
2. De ce nu slabesc? Am tinut vreo 6 tipuri de dieta si nici una nu ma ajuta.
Dau funda. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hacktek a răspuns:

Cea mai eficientă metodă pentru a slăbi este intervenţia chirurgicală de micşorare a stomacului, dar din păcate este costisitoare.
Ai putea alerga, in fiecare zi, şi pe distanţe din ce în ce mai mari, progresiv. Ţi se va face foame, dar va trebui să nu mănânci ce pofteşti, ci să mănânci mai puţin decât de obicei, să renunţi la pâine, la carne (mănânci doar peşte sau carne de pui, nicidecum din comerţ ci de la producători agricoli autohtoni), să mănânci cât mai mulde legume/fructe crude, să bei multe lichide, fără zahăr şi fără nici un îndulcitor.
În maxim o lună rezultatele nu vor întârzia să apară.

| Jidvei a răspuns (pentru hacktek):

+ pentru inteligenta. Ii spui sa manance cat mai multe fructe la slabire si dupa ii spui fara zahar, ce facem cu fructoza?

| hacktek a răspuns (pentru Jidvei):

Trebuie un pic happy

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai cu ajutorul unui medic nutritionist vei slăbii, daca vei tine regimu pe care ti l dă doctorul, altfel degeaba vrei, trebuie regim, nu sa spui vreau dar maninci tot ce vrei.

| Eireann a răspuns:

La 15 ani esti inca in crestere deci un regim de slabit e bine sa fie stabilit de un nutritionist/dietetician ca sa fie echilibrat cu vitamine, micro si macro nutrienti. E important ca parintii sau persoanele cu care locuiesti si care iti pregatesc mancarea sa fie de accord si sa te sustina. Despre exercitii fizice cele de tip cardio sunt cel mai eficiente pentru pierdere a in greutate. Nu trebuie sa mergi la nici o sala, poti sa gasesti pe YouTube zeci de instructori care arata cum sa faci aerobic, step, pilates, cardio. Daca iti place dansul poti incearca sa inveti coregrafii si asa iti exerzezi tot corpul.

| Duedis explică (pentru Eireann):

Ideea e ca parintii mei ca oricare alti spun "Mananca ce avem"... Asta e faza dar totusi de vreo cateva zile, intr-adevar mananc dar MULT MULT mai putin decat mancam inainte doar ca sa nu se supere totusi. Stiu ca e spre binele meu, dar inca stau cu ei. Iar dansul il ador. Stau si vreo 3 ore doar absorbita de dans, fiindca totusi e pasiunea mea.

| Duedis explică:

A da, am uitat sa mentionez, pe langa dans fac si sport adica nu sunt sedentara. Fiind si la sat cateodata mai ies si afara si mai ajut cu animalele.