| AliinaSomerhalder a întrebat:

Bunaaa TPU! Am si eu o problema. Port lentile cu dioptrii de doua luni, asta e a doua luna si de o saptamana incoace mi se inroseste partea alba de jos doar la ochiul drept. Ce pot sa fac, care e cauza? Le port de dimineata pana seara si toata noaptea le tin intr-o solutie speciala data de doctor. Mai am o solutie OPTIVE tot de doctor data si sa o pun in cazul in care simt disconfort si chiar daca o pun tot mi se inroseste ochiul. Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Darkness13 a răspuns:

Pai, in primul rand lentilele de contact pot dauna daca le ti prea mult la ochi, normal se pot tine doar 6 ore pe zi ( din cate stiu ). Ar fii sanse sa ai alergie la una din substantele din solutia in care le ti, iar dioptria daca e gresita chiar si cu o sutime e groaznic.Cel mai bine e sa mergi la oftalmolog pana nu e mai rau. Noi dam sfaturi, dar nu suntem doctori. Mult noroc!

| amethystmoon a răspuns:

Din cate stiu eu ar fi 2 variante: 1) e posibil sa fie o forma de conjuctivita sau de o alergie la nivel ocular (pentru care trebuie sa te duci la medic sa-ti prescrie ce crede de cuviinta) sau 2) poate dioptriile nu ti se potrivesc. Eu am patit-o cu ochelarii. Aparatale care citesc mai dau si erori, iar daca domnul/doamna care il manevreaza nu isi da seama iti da prescriptie gresita. Cat despre picaturi, Optive e foarte bun. Mai poti sa incerci si Systane (se gaseste si monodoze, ceea ce e foarte practic), ca sa nu ti se obisnuiasca ochiul cu aceeasi substanta. Hope this helps! happy