| andreearuse a întrebat:

Bunasadam 18 ani si imi doresc foarte mult un bebe dar problema e ca incerc de cateva luni sa raman insarcinata si nu potsadma poate ajuta cineva cu niste sfaturi ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga mea, un copil este o binecuvantare intr-o familie, dar totusi, nu crezi ca te cam grabesti? Esti casatorita, ai casa, ai servici pentru a putea avea ce sa-i oferi copilului? E usor sa-ti doresti un copil si in general e usor sa-l si faci (tu se pare ca esti un caz de exceptie, dar poate asa vrea Dumnezeu!). Dar trebuie sa te gandesti bine inainte de aparitia lui, caci nu e chiar asa de usor de crescut, mai ales in zilele noastre si in conditiile de criza care a cuprins Romania si nu numai. Asa ca, parerea mea sincera si prieteneasca este sa te consulti cu parintii si sa cantaresti f. bine situatia. Faptul ca ai 18 ani si ai devenit majora nu inseamna neaparat ca poti sa fii si responsabila, daca nu ai venituri sigure pentru intretinerea unui copil. Un copil nu e o jucarie cu care sa te joci cand doresti, iar cand te-ai saturat sa o pui intr-un colt de dulap. Un copil trebuie imbracat, trebuie hranit, trebuie spalat, se imbolnaveste si deci trebuie dus la doctor, trebuie sa-i dai tratamente, plange cat il tine gura, intr-un cuvant iti creeaza o multime de probleme, pe care nu cred ca ti le doresti inca. Cu prietenie!

| mymed a răspuns:

Dupa 12 luni de incercari nereusite se recomanda ca atat partenerul cat si tu sa faceti un set de investigatii.
http://mymed.ro/pot-ramane-insarcinata.html
http://mymed.ro/investigarea-cuplului-cu-infertilitate.html

| crynys a răspuns:

Incearca sfaturile unui ginecolog si mai ales fa analizele indicate de el si sfaturi.sex cat cuprinde. Si el ar trebui sa-si faca analize poate problema este el, poate este steril.

| Diabl0 a răspuns:

Daca facem toti copii de la 18 ani e clar, o sa ramana resurse 0 la un moment dat.

| Lavinia1 a răspuns:

Esti prea tanara iti vei distruge tineretea! Termina-ti studile, urmeaza o facultate (nu poti face asta cu un copil). Construieste-ti cariera! Acel copil presupun ca nu v-a creste doar cu aer, v-a trebui sa ii oferi un trai bun si educatie!

| Lavinia1 a răspuns:

Esti prea tanara iti vei distruge tineretea! Termina-ti studile, urmeaza o facultate (nu poti face asta cu un copil). Construieste-ti cariera! Acel copil presupun ca nu v-a creste doar cu aer, v-a trebui sa ii oferi un trai bun si educatie!