| NaPI a întrebat:

Bune,vin la voi cu o intrebare cam stranie..pentru mine insa este o problema.
Nu ma puteti ajuta cu niste sfaturi sau pur si simplu sa-mi dati niste linkuri cu exercitii pentru ca sa cresc in inaltime, am nevoie macar cu vreo 10-15 cm
Dau funda la cel mai bun raspuns :**
Ajuta-ti-ma va rog mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| olivert1310 a răspuns:

Depinde de varsta ta. Fetele cresc pana la 18-19 ani, baietii pana 20-21 de ani. Cea mai simpla si sigura cale de a creste in inaltime este sa faci sport. Trebuie sa intelegi ca centimetri in plus nu o sa ai peste noapte. Vorbim de cel putin 1 an. Handball, baschet si chiar fotbal. Si alergatul te ajuta dar asta trebuie practicat mai de la o varsta frageda. Pentru baieti tractiunile la bara sunt bune, te ajuta enorm sa cresti in inaltime, acum tu ca fata nu stiu daca poti sa faci. Nu exista pastile sau diete speciale in acest sens. Simplu, daca vrei sa mai cresti, practica sport zilnic si pe o perioada cat mai lunga. Repet, mai depinde si de varsta la care te apuci tu de sport si de cat d einalti sunt parintii tai. Daca ei sunt mai scunzi, amandoi, sa nu te astepti sa ajungi tu la 1, 80. Dar cu sport de mic copil si practicat pe o durata cat mai mare de timp, poti creste cu cel putin 15-20 cm peste inaltimea parintilor tai.

9 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Nu ai cum sa cresti in inaltime prin "exercitii". Fiecare persoana are ritmul sau de crestere. Practica sporturi cumj ar fi volei, basket sau inot. Daca nu esti multumita de statura ta, cearta-te cu Dumnezeu.

| Sh4Dow a răspuns:

Bine. deci... nu e bine. Nu, nu ai cum e imposibil sa cresti cu exercitii in primul rand depinde de genetice. Iar wtf. imposibil sa cresti atat cu exercitii mai ales. Daca ai o varsta anume si genetice... poate mai ai sansa sa cresti 5 cm laughing. Dar 10-15 doamne, nu laughing. Sper ca intelegi big grin.

| olivert1310 a răspuns (pentru Sh4Dow):

Eu cand am spus ca poate sa creasca cu 10-15 cm in plus nu m-am referit pe an! Daca dpdv genetic, corpul ei poate sa ajunga la maturitate inaltimea de 170 cm fara a practica vreun sport, practicand sport de la o varsta frageda, poate ajunge la maturitate la inaltimea de 180-185 cm. Depinde de varsta la care te apuci de sport, depinde de sportul pe care alegi sa-l practici, depinde de corpul tau-poate nu vei atinge potentialul maxim dar de crescut tot va creste peste inaltimea ei normala cu cativa cm care fac diferenta. Un exemplu sunt jucatorii de handball. Sunt jucatori care au si peste 200 cm inaltime. Crezi ca daca nu practicau handball-ul de mici mai atingeau inaltimea aia? Poate ca fara sport cresteau pana la 180-190cm (ceea ce oricum este peste inaltimea medie a unui om) dar datorita sportului, alimentatiei potrivite si stilului de viata sanatos am ajuns sa ne doara gatul cand ne uitam la ei.
Nu am nimic cu tine laughing Am simtit nevoia sa postez comentariul pentru a ma face inteles mai bine. Multa sanatate iti doresc tie si tuturor celor de aici. Nu-i uit nici pe dusmani, si lor le doresc la fel laughing

| NaPI explică (pentru olivert1310):

Uite,chiar stii sa lamuresti normal si sa sustii pe altii
am 14 ani, inaltimea 1.55 si doar alerg

| NaPI explică (pentru olivert1310):

Ah da, si plus la asta ma mai ridic la bara sau ma tin agatata de ea

| olivert1310 a răspuns (pentru NaPI):

Daca ai 14 ani mai ai inca sanse sa cresti. Este bine ca alergi dar alearga constant si stabileste-ti o distanta pe care sa o alergi mereu. Poti alerga la stadion cativa km. Nu te forta, antreneazate si alearga cat mai mult. Un exemplu: sa alergi 5 km de fiecare data cu viteza constanta. Daca te ridici la bara si te mai agati de ea, nu o fa sporadic ci constant. Cei care merg la sala au un program bine stabilit. Daca te stai agatata de cateva ori pe zi 1-2 minute nu iti garanteaza ca o sa cresti. In salile de antrenament se practica seriile. Ex: la ridicari greutati, 12 ridicari apoi pauza 5-10 minute, iar 12 ridicari, iar pauza, de 4 ori cate 12 ridicari cu mici pauze intre ele. Apoi se schimba greutatile si iar 4 serii a cate 12 ridicari cu pauze mici intre ele. Se schimba greutatile de 3 ori. Este doar un exemplu si antrenamentul se stabileste de instructor in functie de individ. Nu te forta ca din prima zi sa alergi km sau sa stai agatata minute in sir. Toate astea se obtin cu antrenament. Dar daca practici alergatul constant, adic cel putin de 4 ori pe saptamana, fi sigura ca pana la 18-19 ani vei mai creste cu 5-10 cm, asta depinde de organismul tau si de inaltimea celor din familia ta. Daca parintii tai sunt mai inalti(cel putin unul dintre ei) sau ai in familie rude de sange ce sunt mai inalti, tot mai poti sa speri. Nu stii niciodata cum este cu genetic asta. Cu cat esti mai motivata si ai incredere in tine cu atat rezultatele vor fi pe masura. In plus nu uita ca orice fel de sport practicat regulat inseamna sanatate curata pentru corpul tau. Eu m-am trezit pe la 19 ani ca vreau sa mai cresc in inaltime dar era prea tarziu. Toata viata mea nu am practicat absolut niciun sport. La scoala nu fugii de orele de sport si nu sta pe banca decat din motive obiective. Nu degeaba ni le includ in program. Intreaba-ti profesorul de sport despre cum sa-ti faci un program de alergat si de stat agatata la bara. Daca vei fi silitoare la sport te va remarca si isi va da interesul pentru tine. Eu la sport chileam si cand ma duceam nu faceam nimic. Cand m-am hotarat sa il intreb chestii serioase ma trata ca pe unul ce vrea sa faca conversatie, stiind ca 4 ani de zile nu mi-a pasat de ora lui.

| NaPI explică (pentru olivert1310):

Ce tine de inaltimea parintilor, tata are 1.75, dar eu deja is mai inalta cu 1 cm decit mama
ok, iti multumesc foarte, foarte mult

| Sh4Dow a răspuns (pentru olivert1310):

Fratica. ce zici tu, e destul de adevarat. Dar eu ma refeream la cu totul altceva big grin. Dar totusi, e bun si raspunsul tau motivant laughing. Multa sanatatie si tie. si la dusmani cum zici tu laughing.

| LauraM01 a răspuns:

Pai fa inot ajuta te vei mai inalta cu cativa cm