| anonim_4396 a întrebat:

Bunta TPU! Am sternul iesit in afara, pieptul bombat, si se vede foarte urat! M-am gandit ca e din cauza ca am probleme cu coloana, dar am citit pe internet ca ar fi rahitism. Eu am probleme cu coloana (cifoza scolioza, hiperlordoza), am si genu valgum. Problemele cu sternul si picioarele le am de mai de mult.Am fost de mai multe ori in copilarie la medic, dar niciodata nu mi s-a spus ca am rahitism, doar anemie si am luat de cateva ori calciu.Fac kinetoterapie pentru spate de un an, de 2 saptamani port si corset. Stiu ca la 18 ani nu prea se mai poate face nimic dar macar sa se mai diminueze putin mi se vede foarte urat sternul, la ultima externare mi s-a adaugat si torace globulos pe scrisoarea medicala (pana acum nici macar nu scrisese....nici de genu valgum nu mi s-a spus ca am pana acum o luna, desi eu imi dadusem seama). Nici nu pot sa stau dreapta ca se vede foarte urat, talia subtire si sus foarte bombata cutia toracica. Peste o luna implinesc 18, dar nu sunt asa dezvoltata si sunt slaba (1, 65 si 48 kg). As avea sanse macar sa se mai diminueze? Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Rahitismul e de la lipsa de calciu. Si eu am sternul bombat, se vede urit, doar ca nu sunt de sex feminin. Bine, ideea e ca nu se moare din asta si daca nu ai facut nimic pana la 18 ani in privinta sternului bombat, nici nu prea ai ce face de aici incolo. Teoretic, se poate opera. Practic, riscurile nu merita. Cred ca ar fi o idee sa te apuci de un sport care sa puna muschi pe tine.

1 răspuns:
| elfics a răspuns:

Singura chestie pe care ti-o pot sugera este sa te duci undeva la un spital dintr-un oras mai mare, gen Cluj, si sa incerci si acolo o consultatie. Daca nu, la un spital foarte bun din afara. Cine stie? Poate e ceva mai grav si nu ti-au descoperit doctorii de la noi.