| aimullah123 a întrebat:

Ca sa imi fac o radiografie dentara am nevoie de trimitere?
Si daca imi fac radiografie dentara am voie sa imi mai fac si rmn sau ct la cap sau in alte zone ale corpului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Investigatiile care se cer facute depind de natura problemei stomatologice. Eu am facut initial Radiografie 3D, dar medicul stomatolog mi-a recomandat sa fac si o tomografie (la acelasi centru), tocmai pentru a se lamuri complet asupra problemei dentare cu care ma confrunt.
Medicul stomatolog e cel care iti spune ce investigatii sa faci si la ce laborator (au colaboratori si e posibil sa te coste mai putin). Radiografia 3D e mai ieftina decat tomografia, de aceea iti va cere s-o faci initial pe cea dintai, si, daca se impune, sa se continue investigatia (cu tomografie).
Vorbeste cu stomatologul tau, ca sa stii clar ce ai de facut!winking
Lucreaza cu cap, ca sa fie bine! happy

| MarinescuDaiana a răspuns:

Nu ai nevoie de trimitere! Poți sa faci liniștit fără trimitere de la medicul de familie și poți sa faci și rmn sau ct unde ai nevoie, dar indicat ar fi sa nu faci tot într o zi, sa le faci în zile diferite deoarece se poate acumula un număr mare de radiații!

| MarinescuDaiana a răspuns:

De unde ești?