| Strify a întrebat:

Cum se face o radiografie dentara? mai bine spus ce-ti face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bubble a răspuns:

Eu am facut una acum 1 an.
Pai te pune sa tzii cu dintzi de o chestie de pe un perete. si o linie d lumina iti trece prin fata! si cam atat:)
Apoi ai o plansa cu dintzii :)). Nu e bine sa o faci de p[rea multe ori ca iti slabesc dintii. pentru ca sa iradiaza.
http://www.velvetdental.ro/......00x278.jpg Asta e apartatu. acolo e ceva de prins cu dintzii si apoi trece lumina prin fata cum am mai zis.:D nu te doare nu nimic:))

9 răspunsuri:
| hamsterx a răspuns:

Am facut eu una, acum un an. E ca la o radiografie normala, atat ca ti`o face la gura. te pune sa tii gura deschisa, iti baga o chestie in gura si iti face un fel d poza si gata radiografia! nu te doare nu nmc.dk esti din bucuresti te poti duce la o clinica de pe langa Piata Sfanta vineri, mai sus de Carrefour Unirii, daca stii. pup, bafta:*

| crizantema a răspuns:

Stai putin...chestia respectiva care se tine in gura, e de unica folosinta nu? Presupun ca nu o tine toata lumea in gura tot pe aia...nu?

| Bubble a răspuns:

E radiografie dentara, nu radiografia unui dintehappyAm facut de aman2.oh go on
Acu iate dupa cine crezi tu

| Bubble a răspuns:

Bulina la un dinte se numeste altfelhappy.
Asta e radiografie totala.happy
@crizantema. Da desigur.
eu am aparat dentar la arcada de jos, nu vb aiureaoh go on

| Bubble a răspuns:

.

| wormy a răspuns:

Tot ce ti'au zis Hamsterx si Bubulina e adevarat.:d
Chestia e ca daca ai de facut la o masea care este in capatul maxilarului o sa ai senzatie de voma cand iti pune bucatica aia de plastic."Secretul" e sa respiri pe nas.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spune un fel de costum pe tine (e foarte greu big grin) impotriva razelor de acolo si te aseaza pe un scaun. Iti da o mica radiografie pe care tu cu ajutorul degetului o tii pe dintele la care trebuie sa iti fie facuta radiografia, dupa care cel de acolo se indeparteaza si iti face o "poza". Atat.Mai mult de 5 minute nu dureaza si nu este dureros.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, Bubble. Daca stomatologul iti recomanda sa faci radiografie la un singur dinte sa stii ca se poate facewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine, Bubble...