| Laila12Izabela a întrebat:

Ca sa slabesc, nu am mâncat 2 saptamani si am băut doar apa! Am slăbit aproximativ 10kg! Dar problema este ca acum când mănânc, vomit! Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HadesSs a răspuns:

Cu ce te poate ajuta psihologul?laughing))))))))

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Manca fructe, legume nu prosti, poti avea inceput de gastrita

| Laila12Izabela explică (pentru RAY):

Asta cred si eu! Multumesc de sfat!

| RainmakerX a răspuns:

Data viitoare incearca o dieta cu minim 1000 de calorii.
Slabesti jumatate din acea cantitate dar macar ai mai putine sanse de a ajunge la spital.

| xerxes1 a răspuns:

Trebuie sa mananci chestii usoare si in cantitati reduse pentru inceput pana cand organismul isi revine in totalitate.Sucuri naturale de fructe, supe etc.
Ai o vointa de fier daca intr-adevar ai reusit asta.

| anamariarot a răspuns:

Fugi la psiholog măcar. Problemele de alimentație nu sunt de neglijat. Începe prin a ingera cantități mici de mâncare, pentru a-ți reobișnui corpul și alege-ți un stil de viață sănătos. Fă și sport și nici n-o să te mai simți vinovată dacă mănânci vreo felie de pizza, ceva dulce sau dacă bei vreun pahar cu suc. Înfometarea poate duce și la moarte și nu cred că îți dorești așa ceva.

| anamariarot a răspuns (pentru HadesSs):

Pe bune că ai întrebat așa ceva... Prin ședințe la un psiholog, psihoterapeut poți învăța să nu mai reprimi anumite comportamente, să înveți să le controlezi, să-ți schimbi anumite păreri cum că toate alimentele sunt nocive șamd. De ce crezi că anumite persoane bulimice, anorexice stau internate la psihiatrie? Problema cu alimentația de cele mai multe ori ascunde anxietate sau, și mai rău, depresie. Unde crezi că poți trata așa ceva? În grajd?
Mai informează-te înainte de a-ți da cu părerea despre ceva.

| HadesSs a răspuns (pentru anamariarot):

Fata asta a facut foamea din propria vointa chiar nu cred ca o poate ajuta psihologul si e parerea mea proprie, eu i-as fi recomandat daca tot vrea sa slabeasca sa o faca sanatos si in loc sa mearga la psiholog la mearga la un nutritionist sa ii faca un plan alimentar sanatos nu crezi ca ar fi fost mai ok?

| anamariarot a răspuns (pentru HadesSs):

Din proprie voință se refugiază unii depresivi în droguri și alcool, din proprie voință ajung unii la sinucidere, din proprie voință se întâmplă multe, dar asta nu înseamnă că respectivii nu au nevoie de ajutor din partea cuiva care-i poate ajuta să-și înțeleagă anumite sentimente, pe cele nocive să le plaseze într-un con de umbră și să nu le mai afecteze viața. Propria voință nu înseamnă și alegeri raționale.
Bineînțeles că un nutriționist ajută, i-am spus și eu că are nevoie de un stil de viață sănătos și nu de înfometare, însă ce te faci când nutriționistul îi spune să mănânce iaurt grecesc, de exemplu(care are o concentrație mai mare de grăsime), crezând din cauza unor idei bine înrădăcinate că e nociv? O să ajungă iar la înfometare, de asta am spus că ar ajuta-o un psiholog.
Da, tu ai propria opinie, însă propria ta opinie e văzută prin ochii tăi. Când un om are o problemă, pentru a găsi o soluție, trebuie să vezi prin ochii lui, să te deschizi puțin și să încerci să nu judeci.

| HadesSs a răspuns (pentru anamariarot):

Atunci hai sa ii trimitem pe toti la psiholog si s-au rezolvat toate probleme din lume, iar faza cu iaurtul grecesc nu am inteles-o

| anamariarot a răspuns (pentru HadesSs):

Normal că nu se rezolvă nimic dacă nu există și un efort din partea persoanei în cauză. Dacă pui un copil să-ți rezolve integrale n-o să știe, dar dacă îi dai un profesor care să i le explice, va ști mai încolo să le facă și el. Nu se rezolvă nimic din senin, dar poți trece mai ușor peste anumite lucruri dacă există cineva care știe cum funcționează gândirea. De ce crezi că există psihoterapeuți specializați pe probleme alimentare? Pentru că într-adevăr sunt niște probleme, dar dacă nu te debarasezi de ignoranță, n-ai cum să vezi cât de grave sunt de fapt.
Exemplul cu iaurtul grecesc era pentru că e unul dintre cele mai sănătoase iaurturi, datorită faptului că are un conținut ridicat de grăsime care nu e îndepărtată. Lumea crede că iaurturile degresate sunt mai sănătoase, dar nu e așa, pentru că grăsimea îndepărtată e înlocuită cu zahăr. Un organism sănătos are nevoie și de grăsime, în ciuda informațiilor cu care suntem bombardați din media cum că orice grăsime e nocivă.
Să te ajute Dumnezeu, Allah sau în cine crezi tu(în cazul în care crezi) să nu te confrunți vreodată cu vreo problemă psihică și să nu mai fii stăpân pe tine, încât să alegi rațional.

| Laila12Izabela explică (pentru anamariarot):

Partea cu drogurile ai mare dreptate, mi-a luat mult timp sa scap de nenorocirile alea si doar pentru ca părinții mei nu mai sunt. Am fost la psiholog si nu m-a ajutat, nu e nevoie întotdeauna de un doctor sau un specialist. Unii nu au probleme psihice doar emotionale si se schimba pentru a fi apreciati de cei din jur, din teama de a nu rămâne singuri.Va dau dreptate amândurora, e gresit ceea am facut Ok? Am cerut sfaturi! Nu sa provoc o ceartă. Sau discutii contradictorii!

| Laila12Izabela explică (pentru HadesSs):

Nu te ajuta! Pe mine nu ma ajuta! Nu m-a ajutat si nu o va face!

| HadesSs a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Concluzia e aceiasi, un stil de viata sanatos e cheia, pentru ca iti dai organismul si metabolismul peste cap si de aia vomiti...ia-o treptat cu mancarea si foloseste ceaiuri pentru digestie si organismul se va obisnui din nou sa fie alimentat.

| Laila12Izabela explică (pentru anamariarot):

Depresie e cel mai bun raspuns care ma poate descrie.

| anamariarot a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Măi, nu ai nicio vină că ai pus întrebarea; o discuție în contradictoriu nu înseamnă ceva rău atât timp cât persoanele sunt deschise.
Dacă psihologul nu te-a ajutat, aș spune că nu ai găsit unul suficient de bun, însă și dacă nu vrei să mergi, e în regulă. Poate te-ar ajuta să asculți experiențe ale persoanelor care au trecut prin situații asemănătoare (https://www.youtube.com/watch?v=g1MAidi2eYg&t=106s cum e tipa asta); găsești o mulțime de clipuri și, desigur, stilul de viață sănătos e soluția.
Nu uita de sport, pentru că organismul va elibera endorfine, deci vei avea o stare de bine. Caută unul care să-ți placă, pentru a nu-l simți ca pe o corvoadă, eventual cu o prietenă sau un prieten pentru motivație.

| anamariarot a răspuns (pentru Laila12Izabela):

De asemenea, depresia e și ea o tulburare psihică, iar dacă te simți vreodată la capătul puterilor, apelează la un psihiatru și implicit la antidepresive.

| Laila12Izabela explică (pentru anamariarot):

In regula ☺

| HadesSs a răspuns (pentru anamariarot):

Cu ce te poate ajuta psihologul?laughing))))))))

| badriel a răspuns:

Pai o sa slabesti, dar de ce mai traiesti? Fara sa mananci si sa bei doar apa? YEAK

| badriel a răspuns:

Si normal ca atunci cand mananci vomiti! Deoarece nu ai mancat 2 saptamani!