Întrebare recomandată | NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Ca student fara venit propriu, exista posibilitatea de a-mi rezolva niste proceduri stomatologice prin CNAS la un cabinet stomatologic care e in contract cu acestia? E vorba de o singura masea, care s-a infectat, si careia trebuia sa ii schimb plomba de mult... dar chestia ii ca nu-s tocmai in cea mai buna situatie financiala in momentul de fata. Credeti ca costurile pot fi acoperite 100% de catre CNAS, sau doar partial?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă găsești un cabinet conectat cu CASS, da.

| Frank51 a răspuns:

Există bursă socială pentru cazurile astea( dacă ai o situație financiară precară), dacă facultatea ta nu are cabinet stomatologic, încearcă să iei legătura cu un reprezentant al facultății, se poate rezolva să-ți deconteze dacă este într-adevăr cazul.

| 1231242 a răspuns:

Ca student beneficiezi de gratuitate la cabinetul universitatii, inclusiv pentru dinti.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru 1231242):

Din pacate universitatea mea n-are cabinet stomatologic :/ nici cantina nu avem...

| Omis a răspuns:

Bună!

Poți fi trecut coasigurat la CNAS de către un membru al familiei care beneficiază de un venit cu carte de muncă.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Omis):

Fiind student, nu sunt asigurat automat?

| Omis a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Dacă nu ai depășit vârsta de 26 de ani și ești student la zi, ești asigurat, dar nu știu să-ți spun dacă 100%, plus că nu toate cabinetele stomatologice lucrează cu casa de asigurări. Cel mai bine ar fi să suni la cabinetele stomatologice din orașul în care locuiești și să întrebi.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Omis):

Așa mă gândeam și eu, insă speram totuși că poate dau de cineva care a mai fost in situația asta :"(