| anonim_4396 a întrebat:

Cafeaua bauta in exces dauneaza? Se zice ca cafeaua ne calmeaza mult in unele stari(de nervi mai ales)...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cafeaua in exces dauneaza, dar in cantitati moderate este indicata.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se zice ca bautul cafelei ar calma nervii ci este bine-cunoscut ca agraveaza starile nervoase si nimeni nu bea cafea cand este nervos. Consumul unei lingurite de cafea pe zi este sanatos, nu dauneaza sanatatii. Totusi, daca pacientul sufera de tensiune arteriala sau cardiopatie ischemica, cafeaua ii poate face rau.

Abh
| Abh a răspuns:

Cafeaua te agita nervos, nu te calmeaza iar daca bei prea multe te epuizeaza, vei fi mai obosit decat inainte sa o bei. In al doilea rand, cafeaua deshidrateaza datorita efectului diuretic si laxativ, asa ca daca bei in exces, iti va scadea calciul din organism.

soothe
| soothe a răspuns:

Tot ce este baut in exces dauneaza. Chiar si apa chioara. Oricum cafeaua nu te calmeaza ci te excita sau energizeaza (pe moment).

Stefan
| Stefan a răspuns:

O ceasca de cafea pe zi este chiar indicata, dar in exces creiaza dependenta, poate fi considerata drog. Excesele de orice fel dauneaza, pana si apa de izvor poate dauna daca este bauta in exces.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cafeaua te tine treaz mult, iti provoaca insomnii si face rau inimii. E 100% adevarat ceea ce zic.Iti zic din proprie experienta.

| Cσσкiє a răspuns:

Bună! Consumată în exces, cafeaua absorbită acţionează ca un toxic accelerând ritmul cardiac, deci îngreunând munca inimii, provoacă insomnie, ameţeli, cefalee, până la un delirium tremens, asemănător celui din alcoolism. Evident că aceste efecte nocive apar în cazul consumului exagerat de cafea. După consumul de cafea nu creşte zahărul din sânge, dar are loc o stimulare a glandelor suprarenale care duce la creşterea cortizonului şi a catecolaminelor circulante şi consecutiv a grăsimilor din sânge, inclusiv a colesterolului, fapt ce poate dăuna la alte categorii de indivizi, mai ales la vârstnici. Efectul stimulator al cafelei a fost mai accentuat la tineri (15 - 40 ani) decât în grupă vârstnicilor (41 - 70 ani), fără diferenţe privind sexul. La nivelul tubului digestiv cafeaua consumată în exces poate provoca arsuri, jenă, până la dureri şi spasme gastrointestinale. Pentru mai multe informaţii intră pe link`ul : http://www.romanianmall.com/natural/xcafea.html. O seară bună şi... fără prea multă cafea! :)

Răspuns utilizator avertizat
| krysy a răspuns:

Dauneaza inimmi, iti tremura corpul ai insomnii, stari de neliniste dar si ajuta imoptriva cancerului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se zice ca are efect calmant, dar numai de moment caci pe urma apar si efectele secundare, moleseala, dureri de inima, de cap chiar, calciul si fierul din organism scad veriginos, si vorba ceea:ce e prea mult strica.deci trebuie bauta cu moderatie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca dauneaza sanatati mai ales inimi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O cafea de diminata face minuni (pentru mine macar big grin ), orice lucru facut in excess dauneaza, problema e autocontrolul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O cafea de diminata face minuni (pentru mine macar big grin ), orice lucru facut in excess dauneaza, problema e autocontrolul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O cafea de diminata face minuni (pentru mine macar big grin ), orice lucru facut in excess dauneaza, problema e autocontrolul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cafeaua dauneaza grav sanatatii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu dorm dupa ce beau cafea, pe moment ma energizeza dar dorm de la ea, de ce?

| taretare a răspuns:

Cafeaua este o foarte mare problema daca o bei mult o cana pe zi nu-i mult da daca bei mult s-ar putea sa ai problema cu inima sa te apuce adica