Întrebare recomandată | Alecz_Alexandru_1992 a întrebat:

Cafeaua sau ceaiul verde ce recomandati? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O ceșcuță de cafea, este mai savuroasă!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Le poti consuma moderat pe amandoua pentru ca rau nu iti fac, ambele ajuta la cate ceva

| VadTot a răspuns:

Cafea Dar o cafea buna si originala nu de asta care o gasesti pe toate drumurille si la colt de strada.ok/?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ceaiul verde este mai recomandat deoarece este mai sănătos!

Totuşi, eu consum cafea ( solubilă/ness )...

Toate cele bune.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ceaiul verde-detoxifiant, favorizeaza digestia, ajuta la intarirea sistemului imuno-deficitar, adjuvant pentru fixarea calciului in oase.Are multe alte calitati, dar mai mult de 300-400 de ml.\zi poate provoca probleme, actionand ca un produs coroziv.La 3-4 zile de consum zilnic, ia o pauza de 2-3 zile.Cafeaua o poti consuma zilnic,in cantitati rezonabile, dar nu cea solubila, surogat de capuccino, ori cea,, x in 1,, .

| pietrean a răspuns:

CEAI VERDE! Eu il folosesc de vreo 2ani, cate o cana 200g, infuzie cu apa aproape de dat in clocot, iar dupa ce se mai raceste se pune o felie de lamaie.Eu pun catina rosie zdrobita.Beau dimineata o cana, dar se poate bea si 2 cani(una dimineata si una dupa pranz), dar nu seara, ca da insomnie(are cofeina).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ambele au o gramada de beneficii, daca stii cum sa le consumi, nu in exces!
In cazul de fata, iti recomand cafeaua!
Te pup!

| LadyDy01 a răspuns:

Eu consum de amandoua. Ceaiul verde este antioxidant, ajuta la tonifierea corpului si la digestie, iar despre cafea ti-am raspuns mai devreme.♥

| KrEaThYvE a răspuns:

Ceaiul verde parerea mea http://ro.wikipedia.org/wiki/Ceai_verde
http://www.femeia.ro/sanatate/medical/beneficiile-ceaiului-verde-1783683
http://www.slimart.ro/reactiile-adverse-ale-ceaiului-verde/ sfat :daca vrei sa te,, trezesti dea binelea dimineata,, mananca un mar.marul te trezeste mai bine decat cafeaua

| nouatigaraelectronica a răspuns:

Eu am consumat ceai verde o perioada si toata oboseala a trecut. Dar ai mare grija sa nu faci exces de ceai verde ca poti sa faci intoxicatie. Daca vrei o cafea premium uite aici : http://www.nouatigaraelectronica.ro/......250gr.html

| roxypoxytoxyk a răspuns:

Ceaiul verde

| Chompy a răspuns:

Ceaiul verde

| DelyutzaDelya a răspuns:

Ceaiul verde e mult mai sanatos.

| nebunaticaid a răspuns:

Iti recomand ceai verde, cafeaua creeaza dependenta... ti-o spun din experienta big grin

| Stoica_Laurentiu_1997 a răspuns:

Ceaiul verde, deoarece este mai natural si mult mai benefic. In plus te tine mai ult treaz si isi face mai repede efectul decat cafeaua.