| ☆ Danny☆ a întrebat:

Ceaiul de menta la ce este bun? Dar ceaiul verde? La ce varsta recomandati sa se bea ceiul verde? Dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Liza0o0 a răspuns:

Pai initial il poti bea de la varsta de 7 ani(deoarece este putin amar si mai poate face rau si stomacelului)
Dar momentan sa iti spun la ce e bun cel de menta:
1.Pentru astm, bronsita, etc.
2.Este analgezic slab, antidiaretic bun, antiemetic puternic(impiedica voma), antifermentativ usor, antiseptic, gastro-intestinal bun, antispastic mediu, antitusiv bun, astrigent usor, bacteriostatic bun, calmant al colicilor hepatobiliare, calmant psihic, carminativ(reduce gazele intestinale), coleretic si colagog puternic, diuretic, expentrorant bun, etc
iar3.Pentru ceai verde:combate cariile, paradontoza, inflamatiile gurii si ale flamingelui, in bolile inimii si a aparatului respirator, bolile metabolice, poate prevenii riscul de cancer, infectiile, tulburarile si digestive.
Te rog frumos sa imi dai fundita pentru ca am stat o gramada sa ti le caut si sa stii ca daca mai ai nevoie de mine cautama pe id-ul mira_liza1 (@yahoo.com) si eu iti voi sta la dispozitiewinking

1 răspuns:
| Crystal1807 a răspuns:

In general o ceasca de ceai pe zi reduce aparitia cancerului ovarian.
Ceaiul verde te ajuta in a-ti continua cura de slabire, te scapa de stres, inlocuieste cafeaua si protejeaza vederea. Evita-l seara. Varsta nu o stiu sad

Ceaiul de menta stimuleaza digestia si actioenaza impotyriva starilor de oboseala.