Întrebare recomandată | steaua12 a întrebat:

Cainele meu are o capusa de dimineata si debea acum am observat aseara acum poate sa aiba ceva cainele? capusa a stat de dimineata si nu pot sa i-o scot se poate intampla ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

Mergi cu el la veterinar!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Picura putin otet acolo unde este infipt capul capusei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-l dimineata la veterinar. Capusa nu poate fi scoas acasa. Ii ramine capul inauntru si face infectie.

| karsivan a răspuns:

Da, daca stat 2 zile si este infectata se imbolnaveste cainele de babesia sau borelioza, ia un tampon cu spirt sau acetona si pune-o pe capusa sa o ametesti si apoi cu o penseta trage-o afara, fa-ti timp si mergi sa doctor sa-ti faca analiza de boli de capuse, si cumpara ceva pentru purici si capuse si pune-i lunar.

| AngelHugz a răspuns:

Du-l la veterinar. Si nu cred ca are ceva, pentru am avut caini care au stat si doua zile cu o capusa si nu au patit nimic. Doar ca eu am norocul ca bunica mea stie sa le scoata.

| AngelHugz a răspuns:

Hmm...

| Own3r a răspuns:

Nu pateste nimic, dar se poate infecta.Du-l la veterinar.

| adishorMS a răspuns:

1.nu o sa aiba nimic cainele e normal
2.o sa suga sange pana va cadea singura isi va marii volumul, dar va putea ajunge pe tine ulterior, te risti?
cu o tigara apropie-o cu jarul de fundul ei fara sa o arzi sa-i creezi un discomfort, va pleca singura

| AdycuThebest a răspuns:

Du.l la veterinar

| ஜÐαɾκPαɳteɾஜ a răspuns:

Daca a stat o intreaga zi acolo s-a facut MARE.Si capusa cand e mare isi baga capul in piele. Daca o lasi acolo nu e bine. Daca o scoti tot nu este bine din cauza ca ii ramane capul in piele si cainele face infectie.Mai bine du-o la un veterinar el stie ce sa faca.
Uite un link :
http://www.animalutul.ro/caine/ingrijire/capusele-si-cainii/655/
Pa'pa si succes.^^. P.S eu am pisica de angora alba al tau ce rasa e? ^^

| ViViAnALaNa a răspuns:

O pisica de-a mea a avut o capusa cateva zile pe ea, nu se intampla nimic, capusa doar suge sangele, totusi e de preferat sa il duci la veterinar, capusa de la pisica mea a scos-o tata happy

| teodora200004 a răspuns:

Am vazut eu o chestie legata de cum sa scoti o capusa, dar nu stiu daca merge happy : ia un bat de chibrit si da cu partea aia colorata pe langa capusa, cica va iesi singura pentru ca e innebunita dupa fosfor laughing Daca merge sa-mi spui rolling on the floor)

| lucik93 a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema ..veterinarul mi-a zis sa apuc capusa cu o penseta ct mai aproape de pielea animalului sa fi sigur ca ai apucat capul si apoi tragi incet si apoi sterilizezi zona cu alcool sanitar sau antibiotic
funda?:d

| NoBodyByMe a răspuns:

Du.l la veterinar! normal ca i se poate intampla ceva rau, tu ce crezi? trebuie sa ai mare grija de animalul de companie

| lavandalia a răspuns:

Du-l imediat la veterinar

| Tommya a răspuns:

Dul ma la doctor daca il iubesti

| sEEds01 a răspuns:

Sfatul meu este sa-l duci la veterinar.

| Sergiu_Andrei_Din_1987 a răspuns:

Caini au niste anticorpi foarte puternici, nu ai de ce sa iti faci griji, dar du-te la un veterinar sa o scoata pentru ca daca o scoti tu ii ramane capul inauntru, si poate face o infectie!

| Oana12345 a răspuns:

Si catelul meu a avut o capusa..si am pus spirt pe capusa si dupa am luat o penseta si am tras tare de ea..si asa o scoti happy