| Todor_Roxana_1994 a întrebat:

Am o problema si am nevoie de cat mai multe raspunsuri! Catelusa mea a avut o capusa si nu am reusit sa scot si capul! dupa ce am mai incercat nu am reusit sa scot decat jumatate din cap! si restul a ramas acolo! ce se poate intampla? poate muri? Dau FUNDAAA

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu cred că va avea probleme, stai liniștită. Te panichezi prea repede. Mai bine, pune-i niște dezinfectant, chiar dacă o va ustura puțin. Și, în viitor, protejeaz-o (vezi și tu, se găsesc diverse soluții de antiparazitare externă în farmaciile veterinare), mai ales în perioada aceasta. Acum, s-a-ntâmplat (nu o să fie nici prima, nici ultima oară, când te vei confrunta cu așa ceva), asta e, sper să fie veselă în continuare. Și, să nu îți poarte pică, prea tare! : ))

3 răspunsuri:
| sNukki a răspuns:

Incearca Parakill si nu o sa mai ai nici o problema cu capusele sau cu purici toata vara. Vezi ca un flacon micut este in jur de 30 lei, dar merita fiecare banut. Se pun cateva picaturi pe ceafa dupa care freci foarte putin.

| sosostore a răspuns:

Mergi la doctorul veterinar daca nu ai reusit sa o scoti. Mai rau ai facut sa zic asa. iti vor da ei o solutie si pentru ca ele sa nu se mai prinda. Catelusa mea cand prinde capuse pentru inceput sfaram capetele de la betele de chibrit si le pun in jurul capusei, Astept cam doua 3 minute dupa care prind capusa cat mai de cap si o rotesc usor dar in acelasi timp si trag (tot usor). si apoi iese.

| GeorgianaSoare23 a răspuns:

Trebuie mers la doctorul veterinar sau la medicul generalist pentru realizarea unor teste de sânge şi prescrierea unui tratament cu antibiotice. Altfel, e posibil sa nu scape...