| popandreea321 a întrebat:

Cum arata capul de capusa ramas sub piele? Am fost, in week-end, la tara si fratii mei mai mici au avut capuse, insa eu nu am vazut sa am, initial. Aseara am observat un punct negru pe piele/ sub piele, cat un varf de ac. Se poate sa fi avut si eu capusa si sa se fi rupt din greseala? Nu as vrea sa merg degeaba pana la urgente si sa nu fie nimic... Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Capul de capusa si aschiile de lemn etc. rupte sub piele se pot scoate cu varful unui ac subtire de cusut. Poate va fi un pic dureros, dar scapi de medic.
Ulterior scoaterii speli locul cu spirt sanitar.

| popandreea321 explică (pentru Bula):

Multumesc pentru sfaturi!

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mai bine te-ai prezenta urgent la urgente si elimini indioala ori pericolul!
O zi buna happy

| popandreea321 explică (pentru caramela):

Buna, multumesc mult pentru sfaturi! happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Capusele se scot picurand acetona sau benzina pe ele. Ies singure si nu se rup in piele.
http://www.contraboli.ro/......ment-poze/

| PATRICIAANAMARIA a răspuns:

Buna. Ca sa fi sigura ca te-a muscat o capusa trebuie sa iti apara in jurul punctului maro o portiune crem apoi un cerc rosu iar un cerc crem si iar un cerc rosu. Daca iti apar cercurile, du-te la urgente. Sper ca te-am ajutat.

| popandreea321 explică (pentru PATRICIAANAMARIA):

Buna, o sa urmaresc locul si daca apare asta, o sa merg la spital. Multumesc! daca as fi putut sa dau doua funde, as fi oferit inca una raspunsului tau! O seara frumoasa