| Eus3b1u995 a întrebat:

Azi-dimineata am observat ca am avut o capusa infipta in piele in zona stinghiei, din fericire am reusit sa o scot cu cap cu tot si m-am dat cu putin parfum in aceea zona, nu s-a inrosit/invinetit.Totusi ar trebui sa merg la medic? Tin sa precizez ca ieri nu am avut-o.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Nu orice capusa este purtatoare de virusi. E bine sa dai cu un dezinfectant si sa te prezinti unui medic pentru a fi sigur ca nu se va agrava si pentru a iti confirma faptul ca nu a ramas in piele capul ei, ceea ce ar duce la o infectie.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi totusi la un medic.Sa nu se agraveze pe parcurs.

| Azµre a răspuns:

Mergi măcar la medicul de familie, între timp dă în zona respectivă cu betadină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic. Sa nu fi ramas ceva, desi tu crezi ca i-ai scos si capul. Un control nu strica.

| karsivan a răspuns:

Da mergi la medic poti face alte infectii de la capuse, borelia, micoplasma o sa primesti antibiotic

| karsivan a răspuns:

Apropo, capusa era infipta in pielea ta sau in lemn eu stiu ca stighie se spune la o bucatia de lemn o aschie?

| Eus3b1u995 explică:

A, da am uitat, dupa ce am scos-o, avea capul in varf, ma intelegeti? big grin

| Eus3b1u995 explică:

Nu a fost intrata extrem de mult in piele, inca misca sa isi croiasca drum, ma intelegeti? Am contactat medicul de familie si a spus ca daca nu a intrat mult si am scos-o cu tot cu capul e in regula.Multumesc tuturor.

| adishorMS a răspuns:

Betadina pe "rana" cred ca un drum pana la medic nu strica, dar daca stii sigur ca ai scos-o cu cap nu e musai cum crezi
capusele au existat si vor exista tot timpul ca si tantarii (care sunt cei mai mari transmitatori ai malariei, insa doar cei infestati)
sunt curios cum ai scos-o?
eu le scot (de la catei) cu tigara cu care le ard "la fund"usor sa nu le parlesc de tot si atunci nu le convine si pleaca singure

| Crina112Sabina a răspuns:

Ar trebuii sa mergi la medic ca sa fi sigur ca totul este in regula.Dar cum ti-ai scos-o? Cu spitr/otet? Dar daca sigur ai scos-o cu tot cu cap si ai dezinfectat dupa aceea nu cred ca este vreo problema.Si cum spuneam nu strica sa mergi la doctor sa te consulte.

FUNDA?