| anonima188888 a întrebat:

Cam câte kcal mănânc de obicei?
La mic dejun mănânc fie ardei, roșii, castravete și brânza sau uneori iaurt cu fulgi de porumb, uneori, puțin salam de sibiu (cam 3 felii subțiri). Recunosc, la desert mă prostesc, tata mereu îmi face pofta cu batoanele de ciocolata ROM și mai mănânc după micul dejun...La prânz de obicei mănânc ciorba, dar azi spre de exemplu am mâncat niște orez sălbatic cu ciuperci și legume. La cina mănânc de obicei carne cu ceva salata și orez (asta când nu mănânc la prânz orez). Mișcare mai fac prin casa, câteva exerciții. De plimbat ies doar cu părinții. Ei nu mă las sa merg singura pe afara. Cu alți copii nu pot, caci la mine in zona sunt doar pitipoance și golani in devenire. Iar când ies cu părinții, nu mergem mai mult de 2-3 km. Eu știu ca sănătos e sa mergi minim 8 km, dar n-am cu cine, dacă singura nu mă lasă nici măcar in fata blocului. Sunt prea sedentara și nu știu cum sa ii fac pe ai mei sa facă mai multă mișcare ca sa putem duce un trai sănătos cu totii. Revin la întrebarea mea inițială. Câte calorii mănânc (in ceea ce am menționat mai sus) și câte consuma corpul meu (in aia 2 km ai mei pe zi????). A, și încă o problema, tata mereu îmi face pofta de dulce, adică mereu mănâncă in fata mea dulciuri și îmi spune sa nu mă mai prostesc și sa mănânc și eu puțin. Și uite așa mă aleg cu încă 500 de calorii de la batonul ăla de ciocolata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ia-ți my fitness pal sau lose it și încarcă acolo ce mănânci și efortu + că-ți și zice cât trebuie să mănânci pentru a-ți atinge obiectivul

| alina2k18 a răspuns:

Ai probleme cu greutatea?
Nu e asa problema cu batonu ala dar am impresia ca are margarina in el...
Te poti inscrie la diferite sporturi : inot, volei, baschet, dansuri sportive.
Calculeaza caloriile pe calorii.oneden.com adaugi alimente in meniu. La ciorbe mai greu cu aproximatu.
Max 50kcal/km de mers

| Goddessss a răspuns:

Buna!
Eu iti recomand My fitness pal. Acolo iti calculezi tot ce ai nevoie.
Btw batonul ala de rom are maxim 250 calorii, nicidecum 500.
Daca mamanci cum descrii e ok.

| Denisa0954 a răspuns:

Instalează ti aplicația Yazio si introduci acolo cat si ce mănânci si iti spune automat cate kalorii ai. Noi nu avem de unde sa stim cat mănânci tu ca sa ti spunem cate kalorii au. Si apropo, un baton de ciocolată rom nu are 500 de kalorii cu siguranta.
Si cati ani ai de nu te lasa nici in fata blocului singura?
Iar ca sa vezi cat consuma corpul tau in 2 km instalează ti pe telefon o aplicație care iti monitorizează pașii, gen pedomentru

| anonima188888 explică (pentru Denisa0954):

Pai am 13 ani. Dar sunt multe persoane dubioase prin cartierul meu. sad Mai săptămâna trecută a venit poliția și ambulantă sa ia niște băieți de 15-16 ani Drogați... Deci, mda.