| Anonima156 a întrebat:

Sunt noua și aș vrea să încep cu o întrebare care mă frământă de mult timp.

Mi-e frică să nu mă mai îngraș. Ce aș putea face?
Totul a început prin luna noiembrie când am văzut că am 84 de kilograme. De mică mama mi-a dat tot ce era mai bun. Fiind și cam bolnăvicioasă adică răceam foarte des am luat medicamente de mic copil. Cand am crescut pe la 7 ani am început să iau în proporți foarte mult până în luna noiembrie 2018 ajunsesem la 84 de kilograme. Mi-am spus "nu se poate așa" și am luat singură inițiativa. Știam că părintii mei nu sunt de acord cu înfometarea pentru că asfel nu se putea am inventat o poveste că nu am poftă de mâncare. Și am ținut-o așa până in Ianuarie 2019 când aveam 73 de kilograme. Ei nu și-au dat seama de nimic așa că am mers la spital și doctorul a spus că nu este nimic grav mănânc doar când am pofta. Eu am continuat când am văzut că merge și am trecut să mănânc 2 banane pe zi și un iaurt. Apoi prin aprilie am fost iar la spital și am făcut analize pentru că părinții mei s-au îngrijorat foarte tare. Analizele au ieșit foarte bine. Iar în aprilie ajunsesem la 59 kg. Am încercat să mănânc salate. Până când mi-am dat seama că ar trebui să mănânc mâncare gătită pentru ca eu nu am mâncat mâncare gătită de mică doar de la magazin (șuncă, salam..etc). Și acum mănânc orice mâncare făcută de ea. Mai mănânc și fructe și ca gustare ceva dulce dar silită de părinti pentru ca mi-e frică să nu mă îngraș. Acum am 53 de kg pentru că chiar ieri m-am cântărit.

Și aici este ce mănânc eu într-o zi :

dimineața: un senviș copt cu cașcaval și pâine neagra cu ceva dulce(un corn sau biscuite..etc)

prânz: orice fel de mâncare facută cu o felie de pâine neagra.

gustare: pe la 3 un iaurt si mai tarziu o fructă.

seara: nu se știe dacă mai mănânc

Mie mi se pare mult și este rau daca mai imi da mami ceva dupa masa un dulce chiar daca am mâncat dimineata?

Apoi imi este frica cand ma simt plina să nu ma ingras( se poate?)

Apoi ieri mi se pare ca am mancat cam mult:
dimineata: un castron mediu de orez cu lapte pentru este preferatul meu. Un biscuite mic cu ciocolata deasupra, o inghetata si am gustat putin cascaval.
Dar nu unele dupa altele.

Pranz: tocanita de teci cu mamaliga.

Si m-am dus pe seara sa ma cantaresc si aveam tot 53 de kg.
Chestia este ca as vrea sa imi explice cineva chestia cu îngrasarea. Este rau daca consum calorii sau daca sunt plina?

Va rog mult si multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| JUNNKiE47 a răspuns:

Ideea este sa fii in mentenanță calorica, nu manca până te "spargi", mănâncă până te simti bine, iti recomand sa te apuci si de sala si vei avea un corp de invidiat.