| elenasara535 a întrebat:

Urmez un tratament pentru candida. O saptamana am luat Pastilute Nistatina, acum am de luat 7 zile ovule Nistatina, sunt deja la a doua zi. Iar dupa ce termin asta, 14 zile de Gynophilus. Dupa ce am terminat pastilele, s au dus si simptomele, mancarimea, scurgere si usturimea..am avut contact sexual, dar protejat, si abia ziua urmatoare am inceput si cu ovulele si fara contact sexual cat timp iau ovule. peste 2 zile iar a revenit senzatia de usturime.Ma puteti ajuta cu un sfat sa mi spuneti de ce a revenit doar senzatia de usturime? Pentru cine a luat Nistatina, ce parere aveti despre ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Nu voi comenta tratamentul pentru ca acesta depinde de necesitatile tale si am speranta ca a fost prescris de un medic.

Contactul sexual este interzis pe perioada tratamentului, fie ca este protejat sau nu.
De fapt, trebuie sa eviti sa introduci orice in vagin, inclusiv degetul (in afara momentului in care introduci ovulul daca nu are aplicator, iar mainile trebuiesc spalate bine inainte, inclusiv unghiile), tampoane interne etc.
Acest lucru se datoreaza faptului ca flora deja sufera un dezechilibru, iar orice corp strain cu pH diferit sau continand anumite bacterii poate destabiliza si mai tare flora si poate reprezenta un impediment in reusita tratamentului.
Avand in vedere durata, se subintelege ca tu deja ai o predispozitie in a dezvolta candidoza si trebuie sa ai grija deosebita atat in timpul tratamentului cat si ulterior.
Este clar ca senzatia de usturime a revenit in urma contactului sexual, in urma redestabilizarii florei vaginale si din cauza iritarii produse de frecarea de peretii vaginali care nu erau hidratati corespunzator, secretia vaginala fiind una nesanatoasa in prezenta Candidei albicans in exces si fiind modificata.

Daca inainte de asta, aveai contacte neprotejate cu prietenul tau, este necesar ca si acesta sa urmeze tratament.

Numai bine!