| McNally a întrebat:

Cam de 1 an jumătate după ce urinez gen tot curg picături constant, stau mai mult încerc sa elimin toată urina, scutur bine ma șterg și după când sa pornesc remarc ca iar picura și sunt nevoit după fiecare urinare sa am un șervețel în lenjerie ca să nu o murdăresc. La început am fost la farmacie am făcut un test pentru " piatra la Bla bla" și a ieșit ca e doar o infecție urinara, am tratat o și nu a trecut, cu medicamente date, și am lăsat o asa, am ajuns la un an jumătate de atunci și e la fel. E normal asa ceva? Nu ma ustura când urinez nimic, în trecut aveam rar o usturime, o data la câteva luni, probabil din alta cauza. Nu am nici o durere nimic, dar e deranjanta problema deja credeam ca o sa treacă de la sine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Kanyee a răspuns:

Sincer sa-ti zic, aceiasi problema o am si eu, dar nu i-am acordat o importanta deosebita. Chiar sunt curios ce raspunsuri primesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Infectiile nu trec de la sine, iar daca nu sunt tratate corect si eliminate, ajung sa infecteze aparatul urinar si rinichii.
sunt infectii care sunt rezistente la anumite antibiotice sau necesita 2-3 sau chiar mai multe repetii.
In perioada in care aveti o asemenea infectie, este interzis sexul fara prezervativ, pentru ca va imbolnaviti partnera de sex si sa recontaminati cu virusul care provoaca infectia respectiva.
In orice caz, o infectie netratat, NU se vindeca de la sine, dar se poate complica si ajunge la dializa sau alte operaiuni chirurgicale.
Mergeti la un urolog, sa va tratati!

| McNally explică (pentru Violleta2022):

Nu este mai bine pentru început sa fac un test undeva? Trebuie sa merg direct la urolog?

| Violleta2022 a răspuns (pentru McNally):

Pai, colecteza urina de dimineata intr-un vas steril si mergi la un cabinet de analzie medicale private si cere-le sa-ti fac un testd e urina complet, incluzand depistare de bacterii, infectii si boli venerice.
Cu analizele in mana, poti sa mergi dupa aceea la un urolog, asta ca sa mai salvezi timp, ca oricum ti le va prescrie el sa le faci.

| McNally explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles, o sa revin cu un răspuns.