| Girly97 a întrebat:

Cam pe la ce vârstă începem să avem un somn mai puțin profund? Am 23 ani și încă dorm extrem de profund, niciun zgomot nu mă trezește iar cei care încearcă să mă trezească întâmpină mari dificultăți ca și cum ar fi imposibil să fiu trezită! M-am săturat să fiu cea care pare că este moartă în timpul somnului și să nu pot fi trezită absolut deloc! Sunt chiar geloasă pe cei care pot dormi mult mai ușor și se pot trezi mai ușor! Poate că mă odihnesc mai bine decât alții dar nu se va rezolva problema faptului că sunt aproape imposibil de trezit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Oboseala de multe ori te face sa dormi atat de profund ni varsta.
Dar crede-mă, nu e neapărat o problema asta.Si nu cred ca ti-ai dori ca la fiecare mișcare sa fi in picioare, te obosește extrem de rau si te frustreaza la un moment dat.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Fii fericita, cei cu insomnii sunt invidiosi pe tine! Daca nu ai un somn odihnitor s-a zis cu tine si viata cotidiana, practic pierzi noaptea si nu dai niciun randament pe niciun plan ziua!

| Girly97 explică (pentru Simpatic):

Chiar si asa inca exista aceasta problema, ca sunt aproape imposibil de trezit, indiferent ce face o persoana.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina, tu lucrezi ca maseuză?

| Frank51 a răspuns:

Asta difera de la om la om, + in functie activitate, alimentatie, stres.

| Dddonkey a răspuns:

Cate ore dormi pe noapte? te bagi devreme la somn? ce te trezeste?

| Girly97 explică (pentru Dddonkey):

Cand nu am nimic de facut ma culc pe la 21 si ma trezesc pe la 5. Dar nimic nu ma trezeste inainte sa ma trezesc eu singura.

| Dddonkey a răspuns (pentru Girly97):

Asta inseamna ca corpul cunoaste cand s-a terminat procesul de recuperare. Eu ador ideea de a ma trezi cand simt ca este destul. Corpul tau cateodata poate fi cel mai bun doctor.