| Girly97 a întrebat:

De ce persoanele care au un somn foarte profund sunt extrem de dificil de trezit, aproape chiar imposibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca au somnul foarte profund.

| Simpatic a răspuns:

Tocmai din cauza acestui somn profund.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Functiile din creier alocate pentru auz si simturile tactile sunt reduse la minim pentru o relaxare totala

| Girly97 explică (pentru LasleaIoan1972):

Deci este asemanator unei come?

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Girly97):

Da desigur doar ca la coma respiratia este mai lenta,
la coma sunt reduse toate functiile organismului la limita minima pentru a mentine viata

| Girly97 explică (pentru LasleaIoan1972):

Atunci la ce stimuli răspunde organismul unei persoane în somn profund?

| AndrElle a răspuns:

Că nu aud.