| danaalexa a întrebat:

Canceru la un om de circa 70 de ani este mai usor decat la o persoana mai tanara avand in vedere ca la persoanele batrane se divid celulele mai incet? daca o persoana de 70 are cancer la san si merge sa se opereze poate sa pateasca ceva la operatie? avand in vedere ca sangele trebuie sa aiba lichidifitatea intre 4 si 11 si persoana respectiva are 11, 7? Cati ani se mai poate trai de la 70 in colo cu cancer? Daca persoana are nodulu de 1 an deja sa extins in restul corpului? Avand in vedere ca persoana este mai inaintata in varsta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Uneori, cancerul evolueaza ceva mai lent la persoane in varsta decat la tineri. Orice persoana care este operata, chiar si de apendicita, poate avea complicatii in urma operatiei. Cu atat mai mult o persoana de 70 de ani si o operatie atat de dificila cum este o mastectomie pentru cancer. Nu stiu ce este lichdifitatea aia a sangelui, revino cu numele corect al analizei. Poate trai mult sau putin, depinde de stadiul cancerului, de raspunsul la tratament, de starea generala a pacientei. Nu poti sti daca exista sau nu metastaze, trebuie facute investigatii de tip CT sau RMN.