| Summoning a întrebat:

Cand alerg si depun efort imi este rau si imi vine sa vomit.Care sa fie problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| oOSaritaOo a răspuns:

Bună! Cand alergi se face presiune in picioare si se strange mai mult sange in partea de jos a corpului, iar partea de sus, in cazul nostru creierul, nu se mai oxigeneaza normal. Încearcă sa începi sa alergi treptat cu doar 3 antrenamente pe săptămână de 15-30 minute maxim. Crești în intensitate și durata progresiv.
Succes!

| Cosmin86 a răspuns:

Probabil din cauza alimentatiei, ce alimentatie ai acum?

| Summoning explică (pentru Cosmin86):

Nu prea mananc de fapt

| Cosmin86 a răspuns (pentru Summoning):

Deci lipsa de vitamine, proteine, carbohidrati, etc.
Asigura-i corpului tau ce are nevoie si apoi o sa poti face efort. Cea mai buna sursa de energie sunt carbohidratii, in special cei cu absorbtie lenta, iar cea mai buna sursa pentru masa musculara ( ai nevoie si de asta la efort ) sunt proteinele.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu mânca înainte! Si, vorba persoanei de mai sus, alergi treptat, că doar nu aleargă nici un cătel după tine ( al meu, cel putin, te-ar fugari bine, oricum îi aleargă pe toti prin parc, si pe aia cu rolele, e o întrecere pe cinste). Nu e un "dulău" cum iti imaginezi, e un biet caniche căruia îi plac întrecerile, mai ales cu oamenii!

| Ionut_Manea_1987 a răspuns (pentru floresdemayo):

Interesant cum a evoulat discutia de o problema la cainele tau happy practic sa nu mai vomit trebuie sa ma joc cu el? happy

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Din cauza ca alergi mult si faci prea mult efort, intotdeuna cand faci ceva, cand alergi de exemplu, prima zi alergi 15 minute, urmatoare zi 20, urmatoare zi 25 si mai in colo cate 30 de minute, asa am patit si eu prima data cand am alergat, am alergat o ora intreaga dupa care am incepun sa vomit de mia mirosit gura vreo saptamana, las-o mai usor, mai ales daca esti putin plinut.

| Ionut_Manea_1987 a răspuns:

Interesant cum a evoluat discutia despre o problema...la cainele tau happy

| Andy140 a răspuns:

Eu cred ca ai apendicita

| Summoning explică (pentru Andy140):

Am fost la doctor si mi-a zis ca nu e apendicita

| Mihaivrs20 a răspuns:

La fel pățesc si eu