| anonim_4396 a întrebat:

Cand alerg tare incepe sa ma doara in partea dreapta si putin si in stanga, ce pot sa fac sa nu ma mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Incepe cu un efort fizic mai usor si creste-l progresiv, in limita tolerantei. In timp, durerile vor disparea.
http://mymed.ro/durerea-la-efort.html

| hummer24 a răspuns:

Habar nu am ce sa faci, nu stiu de ce te doare. dar un lucru stiu sigur, daca incepe sa te doara intrerupe imediat antrenamentul, sanatatea e mai importanta ca antrenamentulwinking
In partea stanga este splina, si in cea dreapta ficatul, acum nu stiu ca anume te doare, dar nu strika sa vorbesti cu medicul de familie daca durerea persista mereuwinking bafta

| BETTYNA a răspuns:

Buna, du-te la medic si spune-i de aceste dureri si iti va da el ceva ...pa pa

| AnnaMariaaa a răspuns:

Poi nu prea ai ce sa faci, adica daca te doare in partea dreapta este apendicul si ar trebui sa mergi sa-l scoti ca iti poate cauza probleme serioase daca nu este scos.

| price a răspuns:

Pai asta inseamna ca nu ai rezistenta, ceea ce te doare pe tine este splina, ca sa nu te mai doara trebuie sa incepi cu alergari usoare pe distante medii si cu timpul nu o sa te mai doara...eu aveam aceeasi problema si acum alerg fara probleme 5-6 km

| nutuxcristian a răspuns:

Nu ai rezistenta! De cat timp alergi? Daca alergi de mai putin de 1 saptamana, este normal sa te doara, eu alerg de cel putin 1 luna 1 luna si jumatate si nu mai simt nimic, trebuie sa te obisnuiesti!

| schindlerww a răspuns:

Este normal sa te doara. In timp, corpul se va obisnui cu efortul fizic. Respira corect cand alergi si ia pauze cand simti ca nu mai poti.

| DjCosmyn a răspuns:

Alegri din ce in ce mai tare nu de o data tare. si atletii fac asa... iar daca incepe sa te doara te mai opresti big grin Funda?

| Isabela_Apetri_1999 a răspuns:

Incearca sa inspiri si sa expiri cat mai corect si maseaza usor in parte care te doare.