| anonim_4396 a întrebat:

Când cineva va întreabă ce faci? Si voi nu faceți nimic interesant, ce ii răspundeți? (asa sec, bine!) Sau ce? Ce as putea sa spun? Nu conteaza ca ar fi o fabulație? Mă jenează foarte tare întrebarea asta! Eu ma confrunt cu o depresie groaznica și nu prea fac nimic interesant toată ziua, asa ca nu știu ce naibii sa răspundlaughing parca îmi vine sa ii bat pe ăștia care mă întreabă "ce faci"? De parca nu m-ar cunoaște naibii lumea ca nu fac nimic interesant!
Nu răspundeți va rog aiurea, ca voi nu ati fi rezistat nici 2 luni cu o depresie atât de grea, dar-mi-te 17 ani!
Pur și simplu e o problema la neurotransmitatori, odată sunt cât de cât ok,a doua zi nu mai îmi vine nici sa ma ridic din pat și sa vad pe nimeni atât de urat se manifesta,trebuie efectiv aproape sa ma forțez sa ma dau jos din pat. Daca mă întrebați pe mine,sunt uimit cum de am rezistat și rezist cu asa ceva, ca e de departe cea mai grea boala din lume,pur și simplu nu toate depresiile se manifesta la fel,unele te distrug!

Voi ați putea trai cu o depresie ca asta? Care mereu ba dispare ba revine si tot asa? Care este imposibil de controlat,ma refer la stările,simptomele depresiei? Ce rost are sa lupt cu asa ceva toată viata? Și robotul ruginește dar-mi-te un om! Adică câtă suferință sa înduri care e răsplata dacă nu te sinucizi? Ca o zi ești ok, altele ești praf de la depresie?
Am încercat cele mai cunoscute antidepresive și nu au dat roade! Ce naibii sa mai încerc sa scap de asa ceva? Ca dacă faci ceva forțat nu merge, nu trece! Mulți inculți și analfabeți funcțional spun ca daca mergi la lucru, lucrezi îți trece depresia,dar e total fals! Când ai o depresie ca asta îți ia toată energia,cuvinta, vointa, ambiția, interesul fata de orice, e un blestem de neînchipuit sa trăiești cu asa ceva, probabil ca o sa spuneți ca alții au Cancer sau SIDA, dar aia barum MOR,depresia nici nu te ucide,dar nici nu te lasă să trăiești! Ești efectiv captiv în iad!

Sa încerc droguri? Nu vreau sa ajung la suicid! Mă termina psihic faptul ca sunt tăcut, toți sunt sociabili nu mai eu sunt tăcut, introvertit, nu ma pot accepta asa, îmi e foarte greu, fiindcă un om tăcut e considerat fraier/prost de către cei din jur! Dacă as fi mai vorbaret poate mi-ar fi mai bine! Dar de multe ori nu știu ce subiect sa deschid, ce sa spun!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
35 răspunsuri:
| Cristina12387 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am incercat sa fiu empatica si sa iti dau un raspuns constructiv si argumentat la ceea ce ai intrebat. Daca nu te intereseaza nici nu este nevoie sa-l citesti. Nu iti mai raspund alta data la intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cristina12387):

Ce suparacioasa esti empatica mea dulce și inteligentakiss

| acerr a răspuns:

Hola,que tal? este o intrebare pe toata planeta ...banala! spui ce iti vine la gura...

| IAR a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu pari deloc o persoana cu depresie si anxietate sociala dupa cum te exprimi aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IAR):

Am momente și momente, in ultima vreme nu mai am depresie dar am anxietate in schimb dar nu mai e gravă ca la început, sunt imprevizibil am momente și momente, am mai multa confidenta in mine in ultimă vreme nu știu de unde a apărut că nu eram deloc așa laughing