| dicarmencitta1957 a întrebat:

Cand doctorii, din Romania nu vor mai fii dependenti de spaga?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Crezi ca doar medicii au aceasta problema? Eu cred ca nu si sa stii ca la fel de vinovati sunt si pacientii sau apartinatorii lor, care i-au invatat cu aceasta "atentie", numita spaga, mita, pesches etc, crezand ca doar asa medicul le va acorda atentia necesara si-i va trata corespunzator.
Sunt foarte putini medicii care pretind spaga si erau si mai de multa vreme, chiar pe timpul comunismului. Daca vroiai sa te opereze Profesorul Arseni, ti se stabilea cat trebuie sa platesti pentru complexitatea operatiei, insa majoritatea banilor pe care i-a primit dupa operatiile efectuate, i-a investit in aparatura de specialitate, pentru ca spitalul de neuro -chirurgie era deficitar in dotare.In unul din raspunsuri, s-a spus un adevar si anume ca, daca medicul este privatizat, atunci platesti doar costul consultatiei si nu mai trebuie sa-i dai nimic suplimentar doctorului respectiv, insa nu toti bolnavii pot sa-si permita sa plateasca consultatiile la cabinetele private si de aceea asistenta medicala in policlinici si spitale inca este foarte necesara.
Cred ca aici se ridica si problema salariilor mici pe care le au acesti oameni, care au investit in pregatirea lor multi ani si carora nu le este cuantificata prestatia facuta, prin plata unor salarii care sa le asigure nivelul de trai la care spera in Romania, pentru a nu lua calea strainatatii si sa-si valorifice cunostintele acumulate printre straini si pentru a nu mai fi "dependenti" de atentiile pacientilor din Romania.
Cred ca Ministerul Sanatatii are un mare rol in stimularea corespunzatoare a medicilor, prin plata unor salarii demne pentru acesti specialisti, pentru a-i stabiliza in tara, deoarece sunt zone unde anumite discipline sunt deficitare si medicina a devenit o facultate mai putin cautata in prezent, motiv pentru care in viitor asistenta medicala va avea de suferit.

15 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Spaga a scazut simtitor. Adica se mai da, foarte putina, si foarte rar. O ciocolata sau 10 ron, odata sau de doua ori pe saptamana.
Marea problema sunt mamutii, aia care nu sunt in stare sa faca nimic fara spaga. Si romanul se duce la aia, ca au auzit ei, ca daca dai bani te pupa in fund. Si asa se arata cat de bun e un doctor: cat de mult sta cu pacientul (nu conteaza ca e de ajuns 3 secunde sa vada ce are pacientul si sa ii dai si tratament, daca nu stai 30 de minute cu el sa te misti in jurul lui, cere alt doctor.) si cat de mult cere.
Majoritatea celor care iau spaga, iau doar fiindca li se pune in buzunar, nu cer. Si sa fim serios, care e prost sa refuze cand i se ofera?
PS: De ce unui chelner trebuie sa ii dai bacsis, dar unui doctor nu?

| elena a răspuns:

Cand nu se va mai naste nimeni.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

PENTRU CA NOI, RAMANII AVEM DOUA PROBLEME...MANCAREA SI BOALA... dam totul pentru ambele...si totusi sunt strans legate intre ele...ne imbolnavim pentru ca mancam necugetat, irational cateodata...si nu toti!
Spaga este o poveste veche de cand lumea...si de frica mortii oamenii au facut exces de zel in a plati medicii mai mult decat prestatia...vezi Doamne ...sa acorde mai multa atentie propriei lor persoane. Este o meteahna, care ne apartine si tot de noi depinde sa ne debarasam de acest obicei care afecteaza mult pe cei nevoiasi.
Apoi, o vina o au medicii, care cred ca suntem obligati sa-i platim peste ceea ce primesc de la stat...nu este vina noastra ca nu sunt multumiti de salariile primite... cei cu bani si-au deschis cabinete particulare unde practica preturi piperate pentru a-si acoperi cat mai repede investitia. Eu cred ca nu este nici omeneste nici crestineste ceea ce se-ntampla in cadrul medicinii...Se vorbea pe timpul lui Isus de doctori fara de arginti...Consider ca fiecare munca trebuie rasplatita in bani si multumire sufleteasca...altfel...degeaba mai vorbim...
Intreg sistem sanitar este deficitar din multe puncte de vedere...si fiecare stie exact ce este gresit in gospodaria lui... dar se pare ca nimanui nu-i pasa de sanatatea acestui popor... un popor bolnav si neputincios va avea o tara bolnava si subreda... tara suntem noi si trebuie sa privim cu multa responsabilitate mostenirea care ne-a fost lasata de inaintasi...
Imi pare rau ca am divagat de la subiect, dar toate sunt legate intre ele... daca ceva nu merge bine, restul va avea de suferit...
Asa ca deschideti bine ochii azi la alegeri... votati, pentru ca neprezentandu-va va iesi cine trebuie... avem acest drept...si mai ales voi, tinerii, exercitati-va acest drept...mai tarziu plangeti...informati-va si alegeti pe cel mai apropiat idealurilor voastre!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cand vor avea un salar cu care sa poata trai. Majoritatea studentilor care aleg sa se faca medici o fac pentru ca vor sa salveze oameni, sa-i vindece. Nu o fac gandindu-se la spaga pe care ar putea sa o ia. Dar... dupa ce termina facultatea si ajung sa lucreze la spital pe un salar de nimic din care abia isi pot plati chiria... Ori devin dependenti de spaga, ori isi schimba job-ul. Cunosc o persoana care a terminat medicina si lucreaza ca distribuitor pentru ca are nevoie de bani...

| Ben. a răspuns:

Cand o sa le extirpeze glanda coruptiei.

| Ben. a răspuns:

Eu cred ca aia de nu-i mai incap vilele si mercedesurile nu prea au cine stie ce problema cu salariile.

| alma a răspuns:

Eu nu cred ca medicii din romania depind numai de spaga, ei au un salariu cei drept mic fata de pregatirea lor dar asta nu-i justifica sa ea spaga, poate ca va inceta(spaga) cind vor deveni si ei pacienti. Pa

| Shery a răspuns:

Cand noi nu vom mai da spaga. eu cred ca si daca are salariul mai mare, tot vrea mai mult, ca asa e omu', nemultumit intotdeauna.
dar daca noi toti luam hotararea sa nu mai dam, in timp, se vor obisnui.

| silvia_2359 a răspuns:

Cred ca niciodat, cel putin pana nu se naste o alta generatie de medici si vor avea salarii bune.Atata timp cat traiesc cu aceasta mentalitate, nici o sansa.Pana vom avea noi un sistem sanitar performat, o sa tot dam spaga la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand nu vor mai fi pacienti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand, nu o sa mai de-a romanul spaga.de asta sunt dependenti.tot astia care se plang au dat spaga la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vor lucra in particular! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cind, daca iti cere spaga sau iti sugereaza ca e cazul sa ii dai spaga, ii tragi 2 perechi de palme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spaga se da inainte
ciubuc dupa= multumire
80%da ciubuc
20%spaga
si nu crezi ca ai mai uitat si pe alti? care intr-adevar primesc spaga pentru a rezolva anumite doc, actte .treburi.etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand se va institui coplata o sa te rogi la Dumnezeu sa mai gasesti un dr. care sa-ti faca ceva pentru " o mica atentie ". Si nu-l vei mai gasi.
Ai fost macar o data in viata intr-o clinica privata?
Evident ca nu...mergi cu incredere, nimeni n-o sa-ti ceara spaga. Dar o sa vezi ce bine te simti sa platesti 1, 5 mil ca sa stea de vorba cu tine un chirurg, sa zicem, iar apoi sa platesti 40-50 de milioane o interventie.
Nu mai vorbi de bani si de spaga pentru ca n-ai idee ce va fi cat de curand.
Eu sunt salariata de mai bine de 5 ani, la stat, castig binisor, platesc asigurari de toate felurile, si-n astia 5 ani am avut nevoie fix de 4 analize ( ceva pentru tiroida ) : 2 au fost gratis si 2 le-am platit, 500 de mii lei vechi! Asta oficial, la o policlinica de stat.
Ti se pare normal?