| selenagomez26 a întrebat:

Când faci apendicita, exista vreo cale de a nu scoate firele alea de la operație? Adică, exista vreo metoda prin care sa nu trebuiască sa ma duc sa scot firele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Dacă trebuie scoase, nu ai cum sa eviți asta. Oricum vei merge la un control la doctor. Dar nu îți face griji, nu va durea tare (știu prietene care nici măcar nu au simțit, sigur, depinde și cât de grav a fost, câte fire sunt etc). Multa sănătate!

| FaraNume1245 a răspuns:

Depinde de fire și de modul în care au fost cusute. Mie când mi le-a scos tot de la operația de scoatere a apendicelui m-a durut destul de tare.

| Roliii a răspuns:

Dar trebuie sa mergi sa-ti scoata firele ca nu poti sa ramai toata viata cu ele, sau asta vrei? Dor putin si eu am avut operatie la rinichi acum 10 ani am stat in spital, dar am trecut peste n-a fost o problema

| utilizatornou18 a răspuns:

Se agravează. Trebuie scoase prin operație, alta metoda nu este. Eu m-am operat in 3 locuri in zona abdominala in Germania. asa se procedează aici și am avut dureri groaznice de nici sa ma mișc n-am mai putut.

| Andreea7000 a răspuns:

De ce nu ai vrea sa scoată firele? Nu cred ca exista o metoda.

| selenagomez26 explică (pentru Andreea7000):

Pt ca mi se pare dureros și ma sperie gândul ca cineva mi-ar scoate ceva din piele pe viu

| Andreea7000 a răspuns (pentru selenagomez26):

Crede-mă,nu te doare deloc. Si eu eram la fel in situatia ta acum un an. Nu mai puteam de frică și credeam ca o sa simt ca mi se jupoaie pilea. M-a așezat pe o masa d-aia sau habar n-am cum se cheamă si pe bune, eu ma pregăteam acolo sa mor de durere si așteptam momentul. Ma uitam pe tavan si nu mai venea momentul dureros. Când colo, doctora imi spune ca deja le-a scos. M-a întrebam dacă nu am simțit ceva ca o furnicături sau o ciupitura mica. Simțisem asta, dar eu credeam ca o sa fie groaznic. Ok, m-am cam lungit cu mesajul. happy Cati ani ai, de curiozitate.

| selenagomez26 explică (pentru Andreea7000):

Am 16 ani

| Andreea7000 a răspuns (pentru selenagomez26):

Și eu aproape 16. laughing