| anonim_4396 a întrebat:

Cand faci operatie de apendicita, te dezbraca de tot? big grin Adica ramai fara nimic pe tine? :O.Si d unde stii ca trebuie sa faci operatie? Ce simti? Plzz vreau detalii! MS big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mirruna a răspuns:

laughing eu am facut operatia acum o luna jumate si m-am dus imbracata, m-am trezit imbracata. Dar da, te dezbraca...
Pai ai greturi, te doare picioru si te apasa in partea dreapta. [ asa stii ca ai apendicita ]. Da` mai intai mergi la medic ca poti avea si infectie urinara. se confunda simptomele big grin

Ce simti? : pai mie mi-a facut o injectie in branula si avam impresia c rad desi eu nu radeam. eram ametita, lguma de fapt. Ma-m dus in sala de operatii pe picioarel mele, m-am urcat pe masa de operatie tot pe picioarele mele, m-am asezat in fund si stiu cand mi-a facut injectia si m-a dat cu dezinfectant dar nu am simtit nimic. M-am trezit in salon cu mama langa mine si ma durea burta putin big grin. Cam asta e.

16 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca NU te operezi, poti face niste complicatii foarte urate. Medicul care te consulta STIE daca ai sau nu apendicita. Faptul ca trebuie sa te dezbraci sau nu nu are nicio importanta cand e vorba de sanatatea si chiar de VIATA ta. Bafta!

| mdany a răspuns:

Buna.Cand vei simti durere insuportabila in partea dreapta al abdomenului atunci vei sti ca ai apendicita, si daca durerile nici nu dispar.Nu te dezbraca de tot ci doar la nivelul operatiei. Operatia o vei sti cand o sa o faci atunci cand iti spune medicul.Pentru ca la simptomele acestea necesita un consult la medic. Operatia nu este una mortala, ci doar trebuie sa iti taie apendicele.

| haiZI a răspuns:

Nu simti nimic, te adoarme.Nu te dezbraca de tot. Dureri ai doar dupa, dar primesti calmante care reduc durerea.pa

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Depinde siu unde iti face operatia!
daca sa zicem te operezi de apendicita...ramai fara nimica pe tine doar cu pielea laughing
daca iti scoate amigdalele ramai in pijamale

daca... te operezi la picior depinde!
daca te operezi in susul piciorului ramai goala daca in jos la talpa sa zicem ramai in chiloti.

bafta!

| Mirruna a răspuns:

Si in prima zi nu vei aveavoie decat apa plata si ceai neindulcit, a 2-a zi apa plata, ceai indulcit, compot, a 3-a zis apa plata, compot, ceai, carne fiarta si iaurt, iar a4-a zi piure, iaurt si bauturile precizate anterior. Eu am mancat i covrigei vanilati si biscuiti de aia menuet... si nu am patit nimic.

FRUCTE ai interzis sa mananci o luna jumate!

Nu te speria, nu e asa rau cum pare.

Mai vrei sa stii ceva?laughing sau esti deja blocata big grin?

| Bybanu a răspuns:

1) nu te dezbraca, iti da pantaloni mai jos, si iti pune pe tine un plactic taiat in dreptul apendicitei, unde te va taia
2) Ce simti? Te doare foarte rau intr-o parte( care din parti nsuh.straight face ) si te duc la un medic, te consulta, si daca te doare cum apasa el, trebuie sa te operezi.

| Bybanu a răspuns:

Te duci*

| Acaikus a răspuns:

Kin primul rand nu ti face nimic adica nu e dezbraca d tot doar in zona unde e apendicita si iti va da probabil cu ceva ca sa nu se infecteze si nu vei simti nimic doar dupa operatie te va durea si chestia e ca nu vei putea sa mananci ce vrei o perioada d timp, funda? big grin

| Alondrasarah a răspuns:

Poate sate adoarma cu o injectie si sa nu simti nimic.si stai calma.ca nu te dezbraca de tot.doar bluzawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da te dezbraca de tot. Te doare putin...mai mult dup operatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca te dezbraca, de ce, ti-e rusinica?hee hee Stai linistita ca nu stii, o sa faci nani in timp ce stai goala pusca in fata medicului si a asistentilor big grin

| Elly55 a răspuns:

Aici afli tot: http://www.csid.ro/health/apendicita-cauze-simptome-tratament-3825721/ bine nu afli daca te dezbraca de tot dar nu cred

| iness a răspuns:

Nu.
cum sa te dezbrace complet? rolling on the floor
si chiar daca te-ar dezbraca, esti acoperita. doar o micaa parte, exact cat vreo 4 degete e libera. ca sa te opereze...
si te doare in dreapta jos. te inteapa. simti ca nu mai poti sa rezisti de durere. cam astea suntlaughing big grin

| H4cK3r a răspuns:

O sa-ti taie din intestinul gros o bucata, si tu intrebi daca te dezbraca de tot? pfai de ***, ce probleme au unii.

| Kosmyn_6656 a răspuns:

Deci...Cand faci operatia de apendicita te dezbraca de tot ca sa nu se murdareasca hainele de sange...Simptomele apenticitei sunt: 1.Nu poti sa calci pe piciorul ala ca te doare de la apentic pana jos.

2.Ai stari de ameteala, voma, te doare capul si stomacul.

| Joanne1703 a răspuns:

Eu am fost operata in clasa 1 numa ca de hernie inghinala.
si m-a dezbracat la operatie. tot cc imi amintesc era doar ca mi-a facut o injectie si atat.nici nu am stiut cand am adormit...si nu am simtit nimic. Si m-am cand m-am trezit dupa vreo 2-3 ore o vedeam dublubig grin. dupa aia am mers akassa, mama si tata nu au vrut sa raman internata in spitalbig grin