| spidy a întrebat:

cred ca o sa ma operez de apendicita. am cateva intrebari:
e dureros? si cum se procedeaza la aceasta operatie? mi se pare ca iti face anestezie totala...trebuie sa stai cateva zile in spital? cam cate zile trebuie sa stai acasa si sa nu faci efort? dupa operatie simti vreo durere? trebuie sa tii un regim sau poti manca orice vrei? as dori niste detalii de la cineva care a trecut prin asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu, nu este dextrem de dureroasa operatia. Depinde si ce noroc ai cu medicul. De obicei se sta circa trei zile. E bine sa nu mananci inainte de operatie. E bine sa o faci cat mai repede. Eu n-am facut-o la timp si am facut peritonita (apendicele inflamat se sparge) si apoi septicemie (puroiul a intrat in sange). Din septicemie putini scapa si a trebuit sa fac 4 operatii mari si urate. Daca o faci la timp ai o operatie micuta care, cu timpul nici nu se observa. Eu am avut nesansa sa nu am simptomele normale si n-am stiut ca am apendicele inflamat. Asa ca te sfatuiesc sa scapi de apendice cat mai repede. Oricum nu este un organ necesar omului.

| alexmircescu13 a răspuns:

Eu am fost operat de apendicita. Operatia in sine nu e dureroasa, mie nu mi s-a facut anestezie totala ci rahi-anestezie (de la gat in jos), am fost constient tot timpul. In cazul meu a fost mai complicata operatia pentru ca facusem si peritonita, asadar am ramas in spital cateva zile. Evident nu trebuie sa faci efort cam o luna ca sa se prinda bine taietura. Dupa operatie nu simti durere decat imediat dupa ce trece efectul anestezicului, posibil sa te doara capul vreo ora-doua, mai ales daca te agiti. Regimul nu e foarte strict, trebuie totusi tinut vreo luna. Desi la mine a fost cu complicatii, sa stii ca e o operatie usoara, iar in multe cazuri pacientul pleaca a doua sau a treia zi acasa. Important e sa tii cont de ce-ti spune medicul sa faci DUPA operatie. Sanatate!

| Dummi a răspuns:

45% din toate operatiile facute pe chirurgie e apendicita. Iti dai seama ca medicii is super specializati la capitol. Important e sa respecti toate indicatiile medicului. Altfel poti face peritonita - o complicatie f naspa a apendicitei.

| filipm2001 a răspuns:

Operatia in sine nu e dureroasa multumita anesteziei. Acum cativa ani se facea anestezie lombara (in spate) care te amortea de la talie in jos. Internarea post operatorie este de cateva zile, in care esti supus la ceva regim usor, si grija mare la miscari bruste si efort. S-ar putea ca tie sa-ti faca operatia cu laparoscopul, care solicita mult mai putin organismul fiind mai putin invaziva si ducand la o recuperare mai facila.
Si dupa ce te intorci acasa, zona operatiei o sa fie putin sensibila si este recomandat evitarea loviturilor in zona respectiva sau efortul fizic. Dar pana la urma urmei nu e o operatie grea si nici nu vei avea dureri mari dupa.
Succeswinking

| justme97 a răspuns:

Nu am trecut eu prin asta dar stiu de la varul meu
pai anestezia e de obicei locala
nu e dureros fiindca exista anestezie
si trebuie sa stai in spital de la 2-3 zile bana la o saptamana dar decizia e luata de doctor in functie de cum te simti
intr-adevar nu trebuie sa faci efort si acasa ar trebui sa stai mai mult de cateva zile pana se vindeca operatie cam o luna
dupa operatie e ceva care te deranjeaza dar senzatia trece
regim da,trebuie, pana se reface cursul normal al digestiei mai mult supe, carne de pui in general mancaruri usoare

| NevastuicAaA a răspuns:

Eu am trecut prin asta :d.De 1 aprilie am 1 an de la operatie laughing.
In timpul operatiei te adoarme(anestezie totala).Nici nu iti dai seama daca esti operat sau nu.Te trezesti in alta camera ( la reanimare) si nici nu stii cand ai adormit laughing. Trebuie si sa stai cateva zile in spital. depinde cat de grav a fost big grin. La mine a fost de stul de grav si dupa operatie am stat o saptamana in spital.Trebuie si sa tii un regim special, daca nu se poate agrava.Ar trebui sa nu faci efort mare cam 2-3 luni.Totul depinde de organismul tau, depinde cat de repede se reface.La mine doctorul m-a pus sa stau in fund in aceiasi zi cand m-a operat laughingsi tragea de mine ca disperatul sa ma ridic.

Sa nu iti fie frica...nu e mare lucru. :p
Succes!

| NevastuicAaA a răspuns:

Nu cred ca vei slabi! La spital iti pune perfuzie si de la perfuzie te mai ingrasi putin :d. Si sa stii ca de la acel regim nu slabesti. Dupa operatie ai sa mergi la medicul tau de familie care cu siguranta iti v-a da niste vitamine sa iei care te ajuta si sa te ingrasibig grin.

| ERMO a răspuns:

Stai linistit este o nimica toata.Cand te opereaza se foloseste anestezie totala. Dupa operatie nu vei avea voie sa mananci nimic timp de o zi si nici nu ai voie sa te dai jos din pat timp de -4 zile (depinde de constructia ta).Dar in schimb in 2 saptamani nu vei mai simti nimic si o sa fie totul ca inainte.Nu-ti fie teama nu o sa doara daca respecti ce zice doctorul.
SUcces

| Detecandy a răspuns:

Eu m-am anesteziat printr-un tub si am adormit.mi-a zis mama ca am mai dormit inca cateva ore de la operatie laughing
nu este dureros pentru ca nu simti nimica, nu iti face pe viu. la mie a fost ceva mai complicat, am facut alergie se la gazul acela si mi-a facut 2 injectii in vena la 6 ore.in fine.la spital stai aproape 5-6 zile, depinde de cum te vindeci, iar cand ajungi acasa nu trebuie sa faci efort cateva saptamani.nu mia stiu cate exact.iti va spune oricum doctorul.cat despre mancare, in primele zile dupa operatie, ai voie numai ceai si supa parcathinking iar apoi poti manca moderat si alte alimente.succes

| spidy explică:

Nu mi-ar fi asa teama de operatie.e o mica taietura acololaughing, mai teama imi e de altceva, dupa ce am reusit sa pun si eu cu greu 5 kg acum daca o sa tin regim 1 luna slabesc 10 cryingsi in plus nu stiu cum o sa pot rezista sa nu fac efort 1-3luni,off numai la slabire ma gandesc, vroiam sa ma ingras si reusisem un pic acum daca tin regim plus ca mai vine si pastelehappy acum sa privesc partea buna voi sta acasa o saptamana sau 2 fara liceu tongue

| Ally99 a răspuns:

Nu este dureros dar vei sta cateva zile in spital si dupa operatie nu ai voie sa mananci orice(de exemplu ai voie compot)

| SockyQ a răspuns:

O sa stai vreo săptămâna in spital, din ce știam, n-ai voie sa bei apa si sa mănânci vreo 2 zile, după care ai voie doar lichide?

| mistajam a răspuns:

Pe langa ce am avut eu ---> peritonita [ceva mai avansat ca apendicita acuta] tu esti one lucky man. operatia de apendicita e cea mai usoara operatie ever, nu trebuie sa-ti fie teama. gandeste-te ca scapi de necazu asta si ca poti manca seminte cu coji cat vor gastrocnemienii tai

| Babii a răspuns:

Si eu ma operez luni de apendicita, si la fel mi-e frica sa nu ma doara dupa operatie.:-s. dar oricum, din cate vad din comentariile de aici este o operatie usoara, asa ca nu iti face griji :*

| Kitty_2825 a răspuns:

Buna...Da iti face anestezie totala.De durut, te doare dupa aceea.E si normal.De stat in spital nu stiu.Depinde de doctori. Poti sta o zi sau 3... Dupa ce ajungi acasa, aproximativ o saptamana trebuie sa nu faci nici un fel de efort si sa nu mananci paine.Consumi mai mult lichide.O sa iti explice doctorul cand te va externa. Oricum stai linistit ca nu e mare durere.Succes si te astept sa imi spui cum a fost;*

| Dafna_2867 a răspuns:

Buna,nu e dureros deloc, iti face anestezie si nu simti durerea, cind te trezesti nu ai voie sa te ridici si sa maninci vreo jumatate de zi, eu in spital am stat 4 zile si am rezistat