| Alexe0755 a întrebat:

Când folosesc apa de gura după ce arunc lichidul din gura trebuia să ma clătesc cu apa sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, că sa nu te ardă gura pe urma

| dullcat a răspuns:

Nu, nu trebuie sa clatesti cu apa.Vezi ce scrie pe ambalaj, daca trebuie diluata sau nu.

,, Cum se folosește apa de gură
E bine de știut că apa de gură nu ține loc de periaj, ci se folosește la finalul ritualului de igienă orală. Dimineața și seara, după periajul dinților și după folosirea aței dentare, se clătește gura cu apă de la robinet, apoi cu apă de gură. Apa de gură se plimbă prin cavitatea bucală aproximativ 30 de secunde, pentru a aduna orice resturi de hrană rămase și apoi se scuipă. Nu se mai clătește cavitatea bucală cu nimic după folosirea apei de gură! În acest fel, respirația va rămâne proaspătă pentru mai multă vreme.''
https://www.doc.ro/......-utilizare

https://www.youtube.com/watch?v=-Hf-38F4KNU

| Lioana a răspuns:

E alegerea ta. Eu ma clătesc.

| ReddY25 a răspuns:

Da,trebuie

| UserRo10 a răspuns:

Salut. Citeste ambalajul, dar nu cred sa existe apa de gura care sa ceara clatire.
Si daca tot suntem la acest capitol, recomand apa de gura cu alcool. Este sngura care chiar omoara bacteriile si diverse. Bafta!

| BeingSelfless a răspuns:

Nu. Apa de gură curăță majoritatea resturilor "mari" și bacterii din gură, după periaj. După ce o arunci, substanța apei de gură rămâne deoarece va curăța în continuare bacteriile din gură, printre dinți, gingiilor, limbii, etc.

| Sadgirl1411 a răspuns:

Nu