Întrebare recomandată | LSMM a întrebat:

Cand ma urc intr-o masina, nu conteaza cine conduce, incepe sa-mi fie frica si starea e accentuata cand persoana respectiva conduce cu viteza. Mereu am senzatia ca o sa fiu implicata intr-un accident, desi nu am avut nicio experienta de genul asta si nici alta persoana apropiata.
Poate fi tratata "fobia" fara sedinte la psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde, daca nu te adaptezi la conditii renunti la masina si alegi autobuzul sau un tratament de la medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur,poti trata aceasta fobie cu o ruda Acer are masina si rabdare cu tine.Va merge mai inti mai icet si apoi din ce in ce mai tare, tu prinzand incredere in el si in tine mai ales.Dar asta imlica exercitii zilnice si de durata mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi teama o am si eu de fiecare data cand ma duc la toaleta, mi-e frica sa nu plec de acolo cu hemoroizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi impresie si imi e teama de provocarea accidentelor. Probabil o sa te obisnuiesti dac iti pui in minte ca va fi bine, ca n.are ce sa se intample si ca Dumnezeu are grija de tine. Bafta!

| davidrcv a răspuns:

Pune-ti centura si gandeste-te ca cu centura sansa de a muri/a fi ranit sunt aproape nule cu centura.

| JustinDaniel a răspuns:

Aceasta se numeste Frica, multi oameni o au si eu o am am patit sa am senzati ca o sa fac acindent!

| radubz a răspuns:

Am permis de 11 ani de zile foarte multa experienta in condus, dar tot patesc aceleasi lucruri ca si tine. Totusi ce ma face sa ma simt mai linistit este ca atunci cand ma urc in masina sa ma gandesc ca daca "statul" i-a dat permis acelui individ, asta inseamna ca cel mai probabil sunt oarecum in siguranta happy

| AlinRuță a răspuns:

Horoscopul e de vina.

| KittenLover155 a răspuns:

Du-te la psiholog. sau. ia pastile de stres. cred ca esti stresata si mie mi se mai intampla

| KissMeAss a răspuns:

Nu te mai gandii la asta. Pur si simplu vorbeste cu cei din masina. Fa orice dar nu te gandii la chestia asta. Poti asculta muzica, poti sa te joci pe telefon, poti sta pe facebook. Orice poti face in loc sa te gandesti la asta.

| CyberneticGOD a răspuns:

Tu ai permis de conducere? daca nu, baga-te si fa scoala, o sa te ajute si pentru problema ta.

| DarkyChan a răspuns:

Poate fi si de natura psihica. Chiar daca nu ai fost implicata in accidente, iti este frica.
Ca sa tratezi asta ar trebui sa mergi cu o ruda/un prieten intr-un loc mai ferit de trafic si sa va plimbati cu o viteza mica. apoi sa inceapa sa urce viteza.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| VincentSenpai a răspuns:

Da,poate fi am avut aceeasi fobie.Trebuie sa o infrunti.Sansele de accident sunt foarte mici

| MariaElena1234 a răspuns:

Si eu am aceeasi frica, chiar si la o varsta de peste 20 de ani. Eu zic sa incerci sa asculti muzica in timp ce mergi cu masina si eventual sa nu conduci cu mai mult de 110 km/h. Se poate trata fobia mai bine la psiholog, presupun.