| BlackRaven45 a întrebat:

Cam cat poate conduce o persoana o masina incontinuu fara sa isi piarda concentrarea?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Creierul uman are doua moduri de lucru
constient =,modul manual in care inveti ceva, calculezi ceva
subconstient = modul automat in care repeti ceea ce cunosti,nu stai sa te gandesti ce inseama cuv x pentru ca procesul este automat, e astfel soferi fac automat totul totul, desigur ca apare oboseala, plictiseala de asta mai asculta muzica, vorbesc, iau pauze

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am rezistat 5h fara oprire. Puteam mai mult dar voiam sa fac odihna de 45min sa imi intind articulatiile. Traseu Spania - UK, nici nu aveam dureri de cúr sau spate. masina nemteasca aproape nou nouta (nu e mercedes nici bmw) am condus 10h in total si apoi m-am oprit la hotel. Asa fac bag 5h - 45min odihna - 5h si oprit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am condus 6 ore fara oprire.
Si am condus cel mai mult intr zi 1700km.

Lucrurile astea tin insa de la persoana la persoana, de la sosea la sosea ca una e sa conduci pe autostrada in Germania alta pe dn in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concentrarea nu ti-o pierzi la volan. Poti sa iti pierzi concentrarea si cand apesi butonul sa schimbi melodia de la radio. Depinde de la om la om, daca a mancat bine si nu a consumat alchool ar rezista lejer 2-3 ore de condus continuu, dupa ar trebui sa faca o pauza din cauza oboselii.

| Nătărău a răspuns:

Vreo 4 ore fără absolut nici o pauză.

| Vanesa87 a răspuns:

Real si sincer maxim 4 ore in condiitia in care ai mancat si te-ai odihnit cum trebuie inainte, si bine inteles nu ai nici-o problema cu sanatatea.(chiar si o simpla raceala)

| LzzD a răspuns:

Depinde de experiență, vârstă, individ, sex, dificultatea traseului, etc.