| OanaG a întrebat:

Cand merg foarte repede si parcurg o distanta sa zicem mare, simt o durere sub coaste, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Jeremy1 a răspuns:

Probabil datorita faptului ca iti supui corpul la un efort foarte mare dintr-o data, tu nefacand sport in mod frecvent sau nemergand foarte des pe jos dinstante mai mari.

| mgtow a răspuns:

Lipsa de glucoza sau zahar si nu se va mai simte durerea

| Dannyjj a răspuns:

Poate fi apendicita ai grija, cand simti durerea fa o pauza, opreste-te, aseaza-te pe o banca. Durerea de apendicita apare cand depui efort, alergi, obosesti de la miscare. Si durerea o simti in partea dreapta, acum nici eu nu mai stiu sigur, sunt unii care zic ca apendicita poate sa fie si in partea stanga, imi cer scuze daca am gresit eu sau am scris greseala ce am auzit despre unde se afla situata apendicita.

| hippiemuslim a răspuns:

Care coaste? Toate?

| Reinkaos a răspuns:

Poate fi din cauza efortului, din cauza ficatului, din cauza splinei etc. Si eu simt acele dureri cand merg mai mult. Consulta un medic mai bine sa-ti spuna exact problema care o ai

| candy_6506 a răspuns:

Pe scurt, unde doare: in fata, spate, stanga, dreapta.
Durerea e punctuala, iradiaza?

Daca e pe stanga, atunci e splina si e normal daca nu esti obisnuita cu efortul.

| 80Cris a răspuns:

Daca e in partea stanga poate fi splina. In timpul efortului organismul uman are nevoie de mai mult sange decat in starea de rapaus. Depozitele sanguine se acumuleaza in splina si ficat si practic printr-un efort ceva mai mare organismul are nevoie de un aport mai mare de sange. Se contracta mai pe intelesul tuturor splina sau ficatul ( la nivelul capsulelor sangvine ) iar cand se intampla asta apare si durerea. De obicei acest lucru se intampla ori la persoanele sedentare, neantrenate ori la cele antrenate dar care se supun unui efort mult prea mare pe moment. Daca durerea nu persista, daca iti trece in cateva secunde, 2-3 minute nu ai de ce sa iti faci griji. In schimb daca nu, te doare in continuare si aceasta durere este insotita de greata, varsaturi, ameteli trebuie neaparat la medic. Sanatate!

| Any_1345 a răspuns:

Poate fi plaminii cind mergi repede sau alergi plaminii se maresc si simti dureri in acest caz ar fi bine sa te odihnesti putin atunci plaminii tai se contracta si durerea iti va trece.

| Zenithf a răspuns:

Daca simti durere in partea stanga atunci poate fi la splina, in partea dreapta este la ficat. Simti aceste dureri deoarece corpul tau nu este obisnuit cu efortul. Mergi normal pana durerea cedeaza si apoi creste usor ritmul, dar pana la o valoare mai mica decat aceea care ti-a cauzat durerea.

| Alex_2741 a răspuns:

Este Splina, sau ficatul, sau apendicita. nu ai antrenament ca minetongue. eu parcurg in fiecare zii pe jos la o plimbare de seara cativa km thinking km 20 cred nu mai stiu sigur thinking poate mai mult. imi plac plimbarile lungi si desetongue. dar daca e in partea stanga e splina in partea dreapta poate fi ficatul sau apendicitahappy.

| Laura a răspuns:

Stiu cum e, majoritatea oamenilor simt acea durere, nu e grav.

| zeenath a răspuns:

- Any- plamanii nu dor in mod normal la efort sau plimbari, dor numai in cazul in care exista o patologie(boala) pulmonara ce afecteaza pleura!

| lollipopzz a răspuns:

Nu e nimic grav...si mie mi se intampla uneori cand alerg sau merg repede...nu e apendicita.Fii sigura ca nu e ceva grav, doar ca corpul tau nu a fost supus unui efort mare si de accea corpul tau iti da aceasta durere.