| blue-star a întrebat:

Salut.1.As vrea sa stiu mai multe despre hernie, de cate tipuri este, cum se manifesta, etc.Si mai am o intrebare:2. daca fug oricat de putin sau daca merg foarte repede simt o durere abdominala sau uneori o durere exact in zona de sub coaste. Ce problema medicala am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Herniile pot fi femurale, inghinale, de linie alba, ombilicale. Mai pot fi hernii hiatale care nu se exteriorizeaza.
manifestari: de obiceii, intr-una din zonele mentionate apare o umflatura elastica, nedureroasa care e mai mare la tuse, stranut si mai mica in repaus.
Cred ca durerea ta se datoreaza lipsei de exercitiu si faptului ca nu respiri corect in cursul efortului.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce nu cauti pe internet, gasesti foarte usor. Cat priveste problema ta este bine sa mergi repede la medicul de familie, care, daca va fi nevoie te va trimite la un specialist. Sanatate si numai bine.