| lazio9 a întrebat:

Cand trag aer profund in piept simt o durere sus in spate intre coaste, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Nevralgie intercostala.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nevralgiile sunt atacuri severe, dureroase, localizate de-a lungul unuia dintre nervi. Ele pot fi cauzate de traumatismul sau iritaţia nervului însă, de cele mai multe ori, cauza rămâne necunoscută. Anumite nevralgii pot apărea ca rezultat al virusului herpetic zosterian.
Acesta produce nevralgia postherpetică sau infecţia cu herpes simplex. Nevralgia postherpetică poate determina afectarea funcţională. Ea prezintă, în mod tipic, o durere arzătoare constantă care este mai puternică decât scurta componentă ascuţită, sfredelitoare. Atingerea sau mişcarea- chiar un strănut- poate provoca un nou atac dureros. Durerea nervoasă poate dura săptămâni, luni şi uneori ani după ce toate celelalte semne de infecţie herpetică au dispărut.

| bulin a răspuns:

Posibil un junghi intercostal de la pozitie sau curent

| AdelinaC a răspuns:

Ceva la plamani, mai bine mergi la medic ca singur nu poti sa faci nimic

| mgtow a răspuns:

E posibil sa fi iesit afara pe timp de zi si daca ai transpirat pe spate e ca si cum ai fi racit. De la aia te doare.

| 334499 a răspuns:

Si eu am patit happy fa gimnastica o perioada happy

| DaReZon a răspuns:

Posibil sa te fi tras curentul.

| adrian_6090 a răspuns:

Ai o răceală intercostală, care a afectat muşchiul din zona respectivă.
mai întâi trebuie să respiri încet, să nu forţezi muschiul. un bandaj care să nu permită extinderea cutiei toracice prea mult ar fi recomandat şi el. frecţie cu ben-gay sau similare. şi fără mişcări bruşte/răsuciri din torso. statul la orizontală doar pe spate, nu pe o parte, nici chiar pe partea cealaltă, chiar dacă îţi dă senzaţia de bine.

| Pheno a răspuns:

Cred ca ai racit la spate si nu e nimic grav. intreaba un specialist totusi daca va continua durerea

| Hum1lREALIDAD a răspuns:

Nevralgie intercostala cel mai probabil...ai grija poate dura si ani