| cooldreams a întrebat:

Cand mi-am facut analizele (e, e prima oara) nu m-am uitat deloc cand mi-a luat sange. nu mi-a fost frica, pan' la urma e doar intepatura dar nu stiu de ce atunci cand imi lua sange mi s-a facut rau, nu mi se mai ducea sangele in cap, eram oarba si surda iar asistentele se plangeau ca nu mai au sange sa umple epubreta(LOL) e de la anemie? cand imi voi face analizele iar (poate peste 100 d ani, d) mi se va intampla iar asa? ce poit face ca sa nu mi se mai intample? mersi mult funda +vot mr

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Ca sa nu-ti mai vina rau, roag-o pe asistenta sa te puna pe spate si cu genunchii indoiti la burta, pentru a se duce sangele in cap, si sa eviti lesinul.
dupa ce-ti ia sange, sa ai la tine pregatit ceva dulce, si sa nu-ti mai fie frica,gandeste-te in alta parte, in timp te vei obisnui si vei ajunge sa zici "de abia astept sa mi se ia sange", gandeste pozitiv.
bafta si sanatate, papusa!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti-a scazut tensiunea din cauza fricii necontrolate. E posibil sa se mai repete problema, mai ales daca ii dai multa importanta.

| Crystynyk1 a răspuns:

Pai ti a luat sange pe stomacul gol.Asa am patit si eu dupa ce mi a luat din vena:imi simteam capul greu, am ametit si brusc am cazut. Oricum daca bagi in seama prea mult chestia asta, cum a zis si userul anului s ar putea sa se intample din nou.Bafta.Funda?