| DyDy7432 a întrebat:

Salut tuturor! Am aproape 15 ani iar luni va trebui sa merg la un laborator de analize medicale pentru a-mi recolta sange! Ultima data cand mi-am facut analizele a fost acum mult timp, cand eu eram mica. Nu mai stiu nimic in afara de faptul ca mi-a amortit foarte tare mana. Imi este foarte foarte frica iar mama abia m-a convins sa merg deoarece doctorul mi-a zis ca s-ar putea sa am anemie... Intrebarea mea este: doare sau nu doare? Sincer! Apropo n-am sa inteleg "ca o intepatura de tantar".laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu iti face griji ca nu doare, o sa fie bine, ai sa vezi...

evenso
| evenso a răspuns:

O durere mai mare un pic decat intepatura de tantar, dar chiar nu doare toata recoltarea, important este sa strangi bine pumnul inainte, iar dupa ce iti ia jos garoul sa deschizi pumnul si sa nu te misti deloc.
Poti sa te uiti in acest timp in alta parte si poti chiar sa discuti ca sa nu te gandesti la ce iti face in acel moment.
Curaj, esti deja mare!winking

| DyDy7432 explică (pentru evenso):

Multumesc mult! Asa e, n-a murit nimeni dupa analize. laughingwinking

| evenso a răspuns (pentru DyDy7432):

Cu placere!
Asa este! eu am recoltat de multe ori si chiar reveneau la mine unii pentru ca aveam mana usoara si stiam cu sa vorbesc cu ei inainte ca sa se relaxezewinking

| Fridăm a răspuns:

Bună! Sincer, doare puţin, dar nu exagerat. Mâna ţi'a fost amorţită pentru că ţi'a legat un fel de cordon ca să îţi scoată venele în evidenţă, să nu trebuiască să te înţepe de mai multe ori până să găsească locul potrivit. Dacă eşti sensibilă, îţi recomand să nu te uiţi cât timp îţi recoltează sângele şi încearcă să te gândeşti la lucruri frumoase, care te fac să te simţi bine. Dacă nu eşti, nu vei avea probleme şi ţi'o spun din proprie experienţă. Frică nu are de ce să îţi fie, nu durează mult şi doare destul de puţin. Eventual cheamă pe cineva cu tine şi strânge acea persoană de mână, s'ar putea să te ajute. Baftăhappy

| DyDy7432 explică (pentru Fridăm):

M-ai speriat laughing si da sunt foarte sensibila

| Fridăm a răspuns (pentru DyDy7432):

Iartă'mă, nu asta mi-a fost intenţia. Am văzut persoane cărora li s-a făcut rău când s'au uitat şi de aceea ţi'am spus. Încearcă să nu te gândeşti ce se întâmplă acolo. Uită'te într'o parte şi imaginează'ţi că eşti într'un loc care îţi place, cu o persoană la care ţii. Strânge tare din ochi şi imaginează'ţi ceea ce ţi'am zis şi dacă mai eşti cu cineva îl/o poţi strânge de mână, te va ajuta. Mult succes, şi nu fii speriată, va trece repede! happy

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Doare pentru o secunda si apoi gata! oricum nu este o durere insuportabila, asa ca stai linistita! sunt dureri mult mai mari decat asta! pupicei happy