| arysa a întrebat:

Dupa ce mi-a luat sange azi dimineata mi s-a facut rau in sensul ca nu mai vedeam pe unde merg. Nu mi-e frica de sange, si din cate stiu nu am nici anemie. Care sa fi fost cauza? Ce trebuie sa fac daca mi se va mai intampla asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Coco2730 a răspuns:

Pentru organismul tau este un soc lipsa brusca a sangelui pe care se baza, mai ales daca ai donat. Si eu m-am simtit putin ametita cand mi s-a luat sange. Medicul meu mi-a zis sa beau multa apa inainte si dupa, si sa mananc ceva sanatos. Si cel mai important, ia o prietena cu tine, ca sa te simti in siguranta.

7 răspunsuri:
| spxinsane a răspuns:

Este normal sa te simti ametit in urma unei pierderi de sange.

Daca ai fost sa dai sange pentru analize, nu ai mancat de dimineata si din aceasta cauza te simti si mai ametit.
Nu trebuie sa iti faci probleme.
Este ceva normal.

| express11 a răspuns:

Normal este dupa sa stai intinsa 10-15 min.

| SpaNu88 a răspuns:

Minim 2 litri de apa /zi

| Black_Cherry a răspuns:

Cred ca e din cauza glicemiei scazute... e normal cand iti ia sange. Trebuie sa mananci ceva. De preferat ceva dulce.

| blabla5532 a răspuns:

Mi s-a intamplat sa merg cu mama si sora sa ne facem analizele, mie mi-a luat primul si am iesit afara la aer. cand a iesit maicamea eram lesinat. la fel ca tine numai vedeam parca mi se intuneca privirea si m-am trezit de la 2 palme, si 2 lingurite de zahar. Apoi am mancat un covrig si mi-am revenit

| theboywithdog a răspuns:

BMM are dreptate. Organismul produce sange dupa ce are "combustibil".Mai ales ca tie ti s-a luat sange. Sau ti-a scazut glicemia si daca mancai ceva dulce iti reveneai.

| bmm a răspuns:

Mi s`a intamplat si mie asa si am mers la doctorita de familie si mi-a zis ca e din cauza ca nu am mankt.Cum am ajuns acasa si am mancat mi-am revenit!