| anonimaM a întrebat:

Cand o alunita devine periculoasa?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ang31989 a răspuns:

In general cand o expui excesiv la soare si nu folosesti protectie solara! Se zice ca razele uv ar fi responsabile in declansarea cancerului de piele!

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Riscul aparitiei melanomului creste exponential cu numarul alunitelor atipice. Alunitele (nevii) atipice prezinta urmatoarele caracteristici: Asimetrie – o jumatate de alunita nu seamana cu cealalta jumatate

Borduri /margini neregulate/ crestate

Culoarea alunitei nu este uniforma. Pe suprafata ei apar mai multe nuante de maro, cafeniu, negru

Diametru de peste 6 mm

Evolutie – o alunita care isi modifica in timp caracteristicile ABCD (devine asimetrica, marginile devin neregulate, isi modifica nuanta, creste in dimensiuni sau apar alunite satelite celei initiale).
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-melanomul-cancerul-pe-care-il-vezi

| Wehrmacht a răspuns:

Cand se enerveaza.Nu se stie de ce sunt in stare...

| AnneღU a răspuns:

Atunci cand te expui la soare, sau cand se rupe, nu stiu cum sa iti explic thinking Tre sa ai mare grija... mai citeste documentare pe net, e bine sa te informezi la timp :*

| deeah2elen a răspuns:

Depinde de alunita! cand este extrem de maronie de obicei sau cand te doare foarte tare sau cand te lovesti la ea.

| anonimaM explică:

Multumesc tuturor :**