| anonim_4396 a întrebat:

Cand pot sa incep sa imi hranesc copilul si cu preparate din carne? De la ce varsta e recomandat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Pai poti sa o faci pasta amestecata cu legume fierte, poti sa incepi cu pui de la 5-6 luni, fiica mea manca peste foarte bine file bucatele mici la 7-8luni si chiar mici la gratar a mancat de vreo2ori la 8luni si i-a placut nu a avut nimic deci vezi ce o sa-i placa si combina cu cartofi, legume incearca

| nicky a răspuns:

Mie mi-a recomandat pediatrul dupa vaccinul de 4 luni sa incep sa-i dau fiului meu piure de zarzavaturi in care sa pun piept de pui dar nu mult. De la 5 luni mi-a spus sa inlocuiesc carnea de pui cu cea de vitel, la fel putina, de la 6 luni in locul celei de vitel sa pun ficatel de pui. Mezeluri cat poti sa nu-i dai, la fel pateuri sau orice e in conserva.

| Dara a răspuns:

Buna. Eu am inceput sa-i dau preparate din carne dupa 2 ani si nimic afumat.

daniela
| daniela a răspuns:

Daca te referi la mezeluri, cat mai tarziu posibil, daca te referi la ceva facut in casa imediat cu poate sa mestece carnea de ex poti din piept de pui sau ficatei sa-i faci perisoare tocand singura carnea sau sarmalute in foi de vita facute special pentru el din carne de pui (piept tocat de tine in casa)

| dani9354 a răspuns:

Poti de la 1 an chiar, bine sa fie carne fara grasimi de preferabil fiarta si maruntita.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iti`pot spune ca am ingrijit o fetita de 9 luni si cred ca iti pot da anumite sfaturi in privinta asta.parintii ei i-au introdus in alimentatie carne de pui pe la 7 luni. ii preparau piureuri de legume in care adaugar spre final si putin piept de pui si apoi il faceau cu blenderul. apoi au inceput cu carnea de vita, apoi porc(pulpa sau ceva fara grasime deloc!)si ultima data peste.toate le preparau in piureuri.iti pot da si o reteta pe care o preparam eu cand am inceput sa lucrez la ei.
2 morcovi taiati rondele, 2 cartofi, 1 praz, 1/2 dovlecel, cateva pastai de fasole verde si cateva frunze de spanac. le pui la fiert cu foarte putina sare, putin ulei de masline si acoperite cu apa. le pui capac si le fierbi la foc mic pana incep sa se sfarame. apoi le faci cu blenderul pana capata consistenta unei creme.il pastrezi in frigider intr-un vas inchis ermetic dar nu mai mult de 3 zile.de fiecare data poti sa pui alt fel de carne(prin rotatie). pe la 10 luni i-am pus si cateva fire de orez sau linte.acum faci cum crezi tu ca e mai bine pentru bebelul tau. pupici!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce mananca copilu de 1 an jumate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la varsta de 3 luni

| nicoleta_7357 a răspuns:

ITI POTI HRANI COPILUL CU PRODUSE DIN CARNE, INCEPAND DE LA VARSTA DE DOI ANI SI JUMATATE, DAR ESTE BINE DE STIUT CA NU TREBUIE SA INCERCI ALIMENTE TARI DIN CARNE, CI DE PREFERAT AR FI SA IL HRANRSTI CU PUTIN FICATEL DE PUI FIRT, CRENVUSTI FIERTI SI PUTIN PIEPT DE PUI FIERT.