| Georgiana95 a întrebat:

Cand se scoate nervul de la o masea cariata?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Georgi, presupunand ca te va durea f tare, o sa dureze cateva secunde. Daca ai o carie mare, al carei nerv este deja "la suprafata" si nu mai are cum sa puna plomba fara aceasta solutie- mergi! Daca stai asa oricum nervul "o sa moara singur" si vei trece prin chinurile iadului mai multe zile la rand. Crede-ma, vorbesc din experientza.

9 răspunsuri:
| dof21 a răspuns:

Atunci cand este cariata destul de mare si pentru a-ti pune plomba trebuie sa frezeze bine locul. In acest caz durerea este foarte mare si nu ai putea rezista fara sa iti scoata nervul.

| hax0r a răspuns:

Atunci cand faci pulpita (inflamarea puplei dentare. primele dureri). adica atunci cand ajunge la camera pulpara si apare riscul de infectie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand e nervoasa si te doare. Ai deja doua intrebari, legate de carie. Nu-ti fie frica, nu doare.si nu se, meritasa suporti o carie care doare si miroase urat pentru doua trei minute de tratament.

| Georgiana95 explică:

Mi-e frica ca o sa ma doar cand imi scoate nervul, ca am mai fost o data cand eram mica si atunci m-a durut foarte tare cand mi-a scos nervulstraight face

| dorincosti a răspuns:

Eu chiar vara trecuta am trecut prin asta si nu am simtit nimicbig grin, m-am speriat mai mult de acul de la seringalaughing dar a meritat, nu mai am nici o problema!

daniela
| daniela a răspuns:

Atunci cand caria este foarte profunda si o data cu eliminarea ei se vad canalele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand caria a ajuns la nerv si nu se mai poate face nimic. In general medicii incearca sa salveze dintele pentru ca acesta sa nu ramana fara suport, dar in cazul in care caria a avansat prea mult, asta e singura solutie. Mai multe pe www.dentist.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nervul se scoate doar atunci cand caria ajunge la el, sau cand nervul este inflamat fie din cauza infectiei fie de la curent, normal asta va trebui sa ai o carie adanca. Iar in cazul in care nervul va trebuie extras se va face o mica anestezie, iar nervul va fi extras foarte usor (extripare) si fara durere dupa care urmeaza dezinfectarea canalului sau a canalelor (daca este cazul) aasta numinduse obturatie dupa care se vor inchide canalele si urmeaza plombita

| paty123 a răspuns:

Eu am fost si mi-a fost cariata maseaua si mi s-a scos nervul. Deci cred ca atunci cand e cariata. Nu doare. Bafta!