| kar1GaNNN a întrebat:

Doare cand la dentis iti scoate o masea cariata?
Astept multe pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Madayna a răspuns:

Iti face anestezie deci clar nu o sa simti nimic, acum depinde si de stomatolog, cat de multa experienta are.

| kar1GaNNN explică (pentru Madayna):

Dupa cum auzeam de la alte persoane ziceau ca lucra foarte fin.
Dar eu fiind la inceput nu am mai fost la stomatolog de la 10 ani laughing.
Sper sa nu ma doara.

| Madayna a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Atunci inseamna ca nu ai de ce sa-ti faci griji ca o sa te doara.

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu doare deloc pentru ca iti face anestezie

| Maioru a răspuns:

Nu simti nimic daca iti face o anestezie inainte

| kar1GaNNN explică (pentru Maioru):

Da a zis ca imi da cu sprei si dupa imi face injectie in gingie, deci e anestezie nu?
P.S. Scuzati ca eu chiar nu stiu ce e pe la dentist, ca nu prea umblu pe acolo. Frica! laughing

| Cipri99 a răspuns:

Nu doare doar daca iti face anestezie.

| IQ156 a răspuns:

Nu.Dentistul iti sedeaza gura si nu simti nimic.

| kar1GaNNN explică (pentru IQ156):

Ok, am mai prins curaj.

| yonutzBT a răspuns:

Nu te doare pentru ca acel medic iti va face o anestezie. Dupa vreo 2-3 ore dupa ce o sa isi piarda efectul anestezia o sa te doara putin dar sa nu te sperii. Sa ai in casa o fiola de algocalmin si pui exact in locul unde a fost maseaua si ai scapat de problemebig grin! Pe viitor pentru a preveni o astfel de situatie(extractia unei masele) incearca sa te duci la stomatolog la prima carie.

| kar1GaNNN explică (pentru yonutzBT):

Tie ti-am dat vot deoarece am dat funda deja, dar mersi de incurajare.

| yonutzBT a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Nu e nimic. Pentru mine nu prea conteaza funda, conteaza sa stiu sa dau un raspuns util celui care intreababig grin.

| kar1GaNNN explică (pentru yonutzBT):

Mersi big grin.

| eulovici a răspuns:

Da. Dar muuuuult mai putin decat caria. Dar eu iti recomand sa nu iti scoti niciun dinte. Eu mi-am scos 2 masele si regret. Pe restul mi le-am plombat.

| kar1GaNNN explică (pentru eulovici):

Dar e faza ca nu mi-e cari-ata, practic nu mai am nimic decat maduva si ma doare foarte rau, deci trebuie sa o scot ca ma doare rau.