| sevilla86 a întrebat:

am o masea cariata, la care am nervul omorat, vreau sa stiu daca ma duc sa o scot o sa ma doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Iti va face anestezie si nu vei avea probleme! Dar, daca maseaua poate fi salvata si reconstruita, nu renunta la ea extragand-o.

| Cezar a răspuns:

Nu, nu are cum sa te doara! Deoarece nervul este mort, si nu mai poate trimite informatie spre zona senzitiva al creierului!
Plus ca daca doresti te da cu spray de amortire sau iti dace inject

| Taaci a răspuns:

Probabil ca nu pentru ca nervul nu va mai putea duce impulsul nervos la creier, deci durerea nu se va declansa.Totusi e bine sa-ti intrebi stomatologul inainte de a face aces pas.

| Ghost a răspuns:

Daca ai avut nervul omorat du-te fara griji nu o sa simti nimica

| dfcsb97 a răspuns:

Nu o sa te doara garantat. Mi-am scos si eu o masea si nu m-a durut deloc

| reanu a răspuns:

Nu doare nici daca are nervul viu daca faci anestezie. dar recomand daca maseaua merge salvata sa o imbraci sau refaci cu o plomba.

| •• a răspuns:

Am avut si eu un asemenea caz si nu m-a durut dar inschimb daca nu e omorat complet nervul s-ar putea sa te doara

| XOXO_8633 a răspuns:

Nu doare deoarece iti face anestezie! si nu doare deloc!