| lucaconstantinwin a întrebat:

Salut, maine ma duc la dentist sa scot un nerv de la maseaua cariata, de 3zile ma tot chinui cu durerea, am luat si ketonal, am folosit si leacuri babesti nimic, vreau sa stiu si eu daca imi scoate nervul la o masea trebuie neaparat plombata? Si vreau sa stiu cum e cand iti scoate nervul, mie mi e frica numai cand aud imi bate inima intru in panica, dau funda cui imi raspunde!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scoaterea nervului s eva face sub anestezie si nu vei simti nimic.
Bineinteles ca dupa scoaterea nervului se va pune un pansament si tratament acolo, daca exista infectie sau risc de infectie, daca nu este pericol atunci se pune direct plomba, care este tot un material ceramic asemanator dintelui.

Nu trebuie sa te sperii si nici sa intri in panica, pentru ca nu este vreun pericol si nu durere, odata ce ti se face la inceput anestezie.
Hai, capul sus si fii calm, ca nu-i atat de rau pe cat crezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai normal ca trebuie plombata, cum crezi ca scoate nervul daca nu da gaura in masea?

| Robert2526 a răspuns:

Iti face anestezie si nu simti mare lucru, nu te mai speria degeaba. Dupa ce scoate nervul trece si durerea.
Da, dupa ce scoate nervul o sa iti plombeze maseaua