| Adrian022 a întrebat:

nu stiti de ce am o masea neagra complet? e cam cariata ea de multa vreme..tocmai mi-am facut programare la dentist happy deci e neagra peste tot nu doar unde e caria..si inca o intrebare. Daca am nerv la masea, la extractie inainte scoate nervul si dupa maseaua? sau doar maseaua.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

O masea isi schimba culoarea cand nu mai e vascularizata si inervata, ceea ce inseamna ca ai o carie foarte veche care a distrus toate tesuturile canalelor. http://www.i-medic.ro/......ltima-faza

| Adrian022 explică (pentru doctoressa):

Si ce inseamna asta? trebuie doar sa o scot? nu stiu daca am nerv la ea pentru ca nu ma doare insuportabil, dar simt asa o durere seaca..nu o poti numi durere happy daca nu mai e vascularizata&inervata, ce trebuie facut? tratament sau ceva sau ajunge doar o extractie?

Răspuns utilizator avertizat
| Kirito21 a răspuns:

Daca maseaua este neagra probabil nervul este mort de ceva vreme si este posibil sa fie nevoie de tratament daca ai infectie.

| Adrian022 explică (pentru Kirito21):

Nu cred ca este mort..deoarece cateodata cand dau mancare acolo ma sageata pana in creier laughing sau daca bag scobitoarea..deci nu se mai poate salva,nu stiu de ce infectie vorbesti, dar vreau sa stiu daca am o masea care nu mai poata fi salvata, maseaua are nerv, si dentistul trebuie sa o scoata, o scoate direct sau mai intai nervul si dupa maseaua..ca mi-e tare frica de scoaterea nervului pentru ca mi-a mai scos o data nervul si era sa mor acolo de durere..pentru ca mi-a facut fara anestezie.

| melanya a răspuns:

Dacă nu poate salva măseaua, stomatologul îți face anestezie și îți scoate măseaua cu tot cu nerv, nu îți scoate nervul înainte.